Дополнителен повик за уште еден пивотмен – на подготовки со 25 ракометари!

Селекторот Кире Лазаров повика дополнително уште еден играч од поширокиот список да се приклучи на подготовките.

Станува збор за пикерот на Алкалоид и кадетски репрезентативец на Македонија, Марко Стојковиќ.

Лазаров се реши на овој чекор поради повредата на Никола Маркоски, која се влошува, но тука ќе биде и Стојковиќ, иако и Маркоски ќе оди во Маврово.

Покрај нив двајца, секстетот пикери е надополнет со Стојанче Стоилов, Жарко Пешевски, Кристијан Симоноски и Костадин Петров.

Македонија на подготовките во Маврово ќе одигра два меча против Кувајт на 27 и 29 декември, додека во Скопје ќе игра со Израел на 3 и 4 јануари.

Лазаров: Веруваме во убави работи, но стоиме цврство на земја и знаеме што не чека!

Ојлески: Македонија не е аутсајдер на ЕП!

Селекторот Лазаров за играчот Лазаров: Би бил најсреќен да не го користам, ама…

Томовски: Со нова енергија и нов селектор, верувам дека ЕП ќе биде позитивно за нас

Со стари и нови сили кон нови победи – следува тежок испит (ФОТОГАЛЕРИЈА)