Војводина ја пронајде замената за Лука Роган

Поранешниот младински репрезентативец на Србија, Бранко Предовиќ, се наоѓа пред трансфер во Војводина, пишува српски „Моцарт Спорт“.

Актуелниот член на Горење Велење во Војводина би бил замена за Лука Роган, кој на лето ќе се пресели во Бундес лигата.

Кружниот напаѓач, кој има 21 година, минатото лето беше на мета на Партизан, но клубот од Белград не успеа да се договори со Горење Велење.

Потенцијалното заслување на Војводина со младинската репрезентација на Србија ја освои бронзата на Европското младинско првенство во Португалија (2022).

Предовиќ на 18 годишна возраст ја напушти Црвенка за да се приклучи на тимот од Велење каде што настапува веќе четврта сезона.

Неговиот договор со словенечкиот тим има важност до јуни оваа година, па така српскиот шампион нема да има никакви пречки околу негово ангажирање.

Лајпциг го промовираше српскиот „вундеркинд“

Војводина го продаде младиот Роган за 80.000 евра!