Бундес лига

Македонците во Германија „на чекање“ до 16 мај!

Првичната пауза што беше најавена за Бундес лигата до 23 сепак, беше продолжена во текот на вчерашниот ден од страна на раководството на лигата. Таа ќе трае до 16 мај, а дали ќе има следно...

Тренерот на Фуксе Берлин го победи коронавирусот

Тренерот на Фуксе Берлин, Михаел Рот кој беше заразен со коронавирусот успешно ја надмина болеста. Како што известуваат германските медиуми последниот тест за присуство на вирусот кај Рот бил негативен и тој нема потреба...

Џабе работи, џабе не седи во карантин!

Откако имаше многу позитивни случаи на коронавирус во тимот на Рајн Некар Левен, сите членови на клубот се во карантин. Еден од најдобрите играчи на „лавовите“ е швајцарскиот репрезентативец Енди Шмид, кој го користи...

Заврши карантинот за Рајн Некар, но ракометарите остануваат дома

Екипата со најголем број на позитивни ракометари на коронавирусот, Рајн Некар го одработе карантинот кој беше потребен за да се утврди кои од играчите се заразени. Иако дури осуммина од клубот вклучувајќи го и...

Решија да му помогнат на клубот се откажаа од платите до 30 јуни

Ракометарките на членот на Бундес лигата, Бломберг Липе одлучија да му дадат поддршка на клубот во битката за опстојување и се откажаа од платите кои требаше да ги земат до крајот на јуни. Според договорите...

Двајца „лавови“ го победија коронавирусот!

Двајца од седумте ракометари на Рајн Некар Левен заразени со коронавирусот, веќе се излечени. Станува збор за шпанскиот ветеран Гедеон Гвардиола и за голманот Микаел Апелгрен, кои сепак ќе го продолжат карантинот во своите домови. „Прво...

Клубот на Филип Талески пред распад!

Како одминуваат деновите во кризниот период се појавуваат сè повеќе клубови кои се загрижени за својата иднина. Уште еден бундеслигаш стравува за својот опстанок, а тоа е Балинген на Филип Талески. Волфганг Стробел, извршен директор...

Ниту бундес првакот не остана имун: Фленсбург ги намали платите за 40%!

И покрај ширењето на коронавирусот насекаде низ светот, раководствата на трите најдобри лиги во Европа - германската, француската и шпанската, се уште не решиле да означат крај на сезоните во машка конкуренција. Дел од клубовите...

Андреас Вулф: Завршете ја сезоната во Бундес лигата

Првиот голман на репрезентацијата на Германија, Андреас Вулф се огласи со свој коментар и совети до првите луѓе на Бундес лигата. Тој ги посоветува да го следат примерот на Полска односно да ја завршат...

Пешевски и колегите се откажаа од дел од платите во Штутгарт

Ракометарите и вработените во клубот Штутгарт каде што настапува репрезентативниот пикер Жарко Пешевски се откажаа од дел од своите плати. Ова е резултат на кризата што ја предизвика коронавирусот. Со овој потег ракометартите и вработените...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ