понеделник, февруари 17, 2020

Бундес лига

Флензбург си најде замена за повредениот Норвежанец

Екипата на Флензбург во битката за титулата во Бундес лигата мораше да донесе нов играч и тоа на позицијата десен бек бидејќи првиот избор за тоа место, Норвежанецот Магнус Ред се повреди на Европското...

Дувњак од аеродром на натпревар, Кил убедлив на тестот пред Вардар

Германскиот Кил славеше на пријателскиот натпревар против лидерот на Втората Бундес лига - Хамбург, со убедливи 25-34, откако и на полувремето имаше предност од осум голови, 8-16. Тренерот Филип Јиха сметаше  на сите ракометари кои...

Миркуловски останува во Вецлар – ама како тренер!

Поранешниот македонски репрезентативец Филип Миркуловски, го продолжи договорот со бундеслигашот Вецлар на уште две сезони - но играњето ракомет ќе биде во втор план. Тој ќе биде помошник тренер во Вецлар и како што најавија...

Магдебург му донесе нов конкурент на Кузмановски

Откако се повреди Словенецот Марко Безјак, екипата на Магдебуг најави дека нема да бара замена и ќе се потпре на играчите кои ги има во ростерот. Сепак Германците после само три дена донесоа нов...

Магдебург остана без Безјак до крајот на сезоната, поголема шанса за Кузмановски

Словенечкиот интернационалец и член на бундеслигашот Магдебург, Марко Безјак ќе мора да оди на операција на рамото што значи крај на сезоната. Тој ќе биде надвор од терените од шест до осум месеци. Безјак е...

Саздовска беше втор стрелец во триумфот на Турингер над Бенсхајм

Тимот на Турингер, каде што настапува македонската репрезентативка Јована Саздовска, забележа нова победа во Бундес лигата. По победата на Курфалц пред три дена, Турингер оствари уште еден триумф, овојпат над Бенсхајм со убедливи 29-22. Нашата репрезентативка...

Кузмановски го доби „македонскиот двобој“ во Бундес лигата

Бундеслигашите го играат последното коло за годинава во кое претставниците од Македонија имаа меѓусебен дуел. Филип Кузмановски со Магдебург го пречека Вецлар на Филип Миркуловски и беше поуспешен со 34:27. Магдебург одлично започна, поведе со...

Саздовска и Турингер немаа проблеми против Курфалц

Тимот на Турингер, каде што настапува македонската репрезентативка Јована Саздовска, оствари убедлива победа во осмото коло од Бундес лигата. На домашен терен, Турингер го победи составот на Курфалц со 34-21, а победникот беше најавен уште...

Дојде како тинејџер, ама и ќе „остаре“ како член на Фленсбург

Шампионот на Германија, Фленсбург многу порано од истекот на договорот потпиша продолжување на соработката со организаторот на игра Џим Готфритсон. Тој имаше обврска со клубот до 2021 година, а со новиот договор ќе остане...

Миркуловски поуспешен од Томовски, гостински триумф на Кузмановски

Во 19. празнично коло од Бундес лигата Филип Миркуловски со Вецлар беше домаќин на Мартин Томовски со Лудвигсхафен и успеа да триумфира со 26:23. Вецлар имаше одличен почеток на дуелот, рано направи предност од 5:1...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ