ОЛИМПИСКИ ИГРИ

Денеска судеа машко, утре ќе судат женско четврт-финале во Токио

Откако денеска одработеа натпревар на Олимписките игри во машка конкуренција и го судеа дуелот меѓу Данска и Норвешка, „омилените“ сестри Шарлот и Жули Бонавентура се делегирани за натпревар и утре од женското четврт-финале и...

Нема шега со олимпискиот и светски првак: Данска за десет минути ја реши Норвешка

Репрезентациите на Данска и Норвешка одиграа интересен натпревар во четврт-финалето од Олимписките игри, а актуелните олимписки и светски шампиони дојдоа до победа од 31:25. Кој ќе оди во следната фаза односно кој ќе игра...

Карабатиќ е новиот рекордер на Олимписките игри

Ветеранот во редовите на репрезентацијата на Франција и играч кој доминираше во последните две децении во светот на ракометот, Никола Карабатиќ од денескае новиот рекордер на Олимписките игри според бројот на одиграни натпревари. На дуелот...

Пресврт, драма, фуриозен финиш: Шпанија е во полуфинале!

Репрезентацијата на Шпанија ја совлада селекцијата на Шведска во драматично четвртфинале од машкиот дел на олимпискиот турнир во Токио со 34-33. Иако Шпанија имаше предност во финишот на натпреварот и од три погодоци, на...

Франција супериорно до олимписко полуфинале

Првиот четврт-финален дуел на машкиот олимписки турнир во ракомет очекувано помина во доминација на Франција, која по шеесет минути ја совлада селекцијата на Бахреин со 42-28. Борбените Бахреинци своите шанси ги прокоцкаа во средината...

Машките селекции на ОИ влегуваат во битка за полуфинале

Во текот на ноќта со средбата меѓу Франција и Бахреин стартува четврт-финалето на Олимписките игри. Осумте селекции кои останаа во Токио имаат цел да останат до крајот, а тоа можат само со победа. Следуваат четири интересни...

Четири женски селекции се спакуваа, го напуштаат Токио

Со комплетирањето на натпреварите од групната фаза и кај дамите уште четири селекции си заминуваат од Јапонија, а во следните два дена ќе се случува истото бидејќи и во двата дена ќе отпаѓаат уште...

Црна Гора и Русија први на терен, дербито оставено за крај

Термините за одигрување на натпреварите од четврт-финалето во женска конкуренција на Олимписките игри во Токио се веќе познати, а први на терен излагаат ракометарките на Русија и на Црна Гора. Ова ќе биде дуелот...

Германија и Египет ќе играат за полуфинале, ќе им судат Начевски и Николов

Последниот натпревар кој е на програмата во четврт-финалето во машка конкуренција утре ќе донесе двобој меѓу составите на Германија и Египет, а на овој дуел својот шестти натпревар на игрите ќе го имаат судиите...

Дербито во женското четврт-финале е за Холандија и Франција

о четврт-финалето на Олимписките игри во Јапонија во женска конкуренција се најдоа седум репрезентации од Европа и една од Азија, па во елиминациите на три дуели има изразити фаворити од кои се очекува да...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ