ОЛИМПИСКИ ИГРИ

Олимпиското финале им се смешка на Николов и Начевски

Натпреварите на Олимписките игри од утре се во два утрински термини (според времето во Европа), а машките полуфинални дуели се интересни и поради судиите од Македонија, Славе Николов и Ѓорѓи Начевски кои првпат имаат...

Доминантна игра на Французинките, го испратија дома светскиот првак

Репрезентативките на Франција дојдоа до победа од 32:22 против светскиот првак Холандија и со најубедливиот триумф се најдоа во полуфиналето на олимписките игри во Токио. Французинките имаа неверојатна партија со која и повеќе од...

Радичевиќ: Никому не му е потешко отколку на нас

Ракометарката која остави длабока трага со своите игри во дресот на Вардар, Јованка Радичевиќ е прв стрелец на Олимписките игри со 46 гола после четврт-финалето, но таа нема да биде дел од полуфиналето со...

Шведска со крупен чекор до полуфинале во Токио

Првопласираната селекција од Групата Б, Шведска ја оправда оваа позиција и во четврт-финалето откако успеа да ја совлада Јужна Кореја со 39:30. Ова беше натпревар на две селекции со сосема различна улога на теренот. Шведска...

Норвешка прва ќе ја фрли ракавицата на олимпискиот шампион

Во вториот четвртфинален дуел од женскиот дел на ракометниот олимписки турнир, Норвешка ја совлада Унгарија со 26-22 и му закажа нов дуел на составот на Русија, кој е актуелен олимписки првак. Ако Русија е...

Русија како казнена експедиција: Преку Црна Гора кон одбрана на олимпиското злато

Во првиот четвртфинален дуел на женскиот дел од олимпискиот ракометен турнир во Токио, Русија ја совлада Црна Гора со 32-26 и успешно го продолжи својот пат кон одбрана на титулата од Рио 2016. Ниту...

Дамите пред клучните елиминации, остануваат само четири до крај

Репрезентациите кои си обезбедија место во четврт-финалето во женска конкуренција ноќва ќе имаат силни дуели на кои ќе треба да се борат за пласман во полуфиналето и останување до недела во Токио. Сите се во...

Новиот вардарец ќе се бори за медал на Олимписките игри

Ракометарот кој ова лето го засили Вардар и дојде во таборот на „црвено-црните“ од редовите на Нант, Едуардо Гурбиндо ќе остане до крај во Токио и ќе се бори за медал откако Шпанија денеска...

Египет за историја на ОИ – Прва африканска и после 33 години, прва неевропска...

Репрезентацијата на Египет со еден удар направи две големи работи на Олимписките игри бидејќи сопобедата од 31:26 против Германија обезбедија место во полуфиналето, но ќе биде запишана во историјата на игрите во две табели. Египет...

Роберто Парондо со нов успех, го однесе Египет во полуфинале на ОИ

Тренерот со кој Вардар ја освои титулата во Лигата на шампионите во 2019 година, Роберто Парондо денеска со своите момци од репрезентацијата на Египет обезбеди полуфинале на Олимписките игри во Токио откако ја надиграа...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ