ОЛИМПИСКИ ИГРИ

Јакобсен објасни зошто Хансен нема да игра на подготовките за ОИ

Селекторот на Данска, Николај Јакобсен, пред неколку дена го објави списокот на играчи за подготвителниот период за ОИ во Париз. На списокот, на кој партиципираат 18 играчи, го немаше членот на Алборг, Микел Хансен, кој...

Првпат во историјата – осум земји имаат и машка и женска репрезентација на ОИ

Во текот на вчерашниот ден беше извршена ждрепката за групите на Олимписките игри 2024 во Париз. Како што е познато, 12 репрезентации ќе се борат за златото во машка и женска конкуренција. За првпат во историјата...

Хрватска и Словенија во иста група на ОИ, Франција си одбра полесни ривали!

Денеска во Франција беше извршена ждрепката за групите на Олимписките игри, кои во периодот од 26 јули до 10 август ќе се одржуваат во Париз. Домаќинот Франција имаше привилегија да ја одбере групата во која...

„Oрганизаторите се исплашија дека ќе загубат еден милион евра, па повикаа друга репрезентација“

На само три дена до стартот на квалификацискиот турнир за Олимписките игри, Светската ракометна федерација го исклучи Камерун, а на негово место шанса за настап доби Велика Британија. Според ИХФ, главен проблем беа визите на...

Комплетиран списокот со учесници на Олимпијада – еве ги шеширите пред ждрепката

Откако беа комплетирани квалификациските турнири, познати се сите 12 учесници на женскиот турнир на Олимписките игри во Париз. Од групата 1, на ОИ одат Унгарија и Шведска. Унгарките го искористија домашниот терен и со три...

Словенија ја шокираше Црна Гора и се пласира на ОИ!

Репрезентацијата на Словенија е последниот патник на Олимписките игри во Париз, откако го доби дуелот против Црна Гора со 30:26 (14:11). Црногорките од својата независност трипати по ред учествуваа на Олимписките игри, но сега ждрепката...

Словенија го среди Парагвај и ја „чекира“ Германија на ОИ!

Репрезентацијата на Словенија со победата над Парaгвај од 32:14 во квалификациите за Олимписките игри ја „чекира“ Германија на најголемата спортска манифестација. Во третата квалификациска група лидер е Германија со четири бодови, по два имаат Словенија...

Норвешка без Магнус Род на Олимпијада!

Селекцијата на Норвешка ќе биде значително ослабена на претстојните Олимписките игри во Франција. Десниот бек Магнус Род се уште се рехабилитира од повредата на стапалото кое му беше скршено, и не настапува за шампионот Колстад. Род...

Унгарија, Холандија и Шпанија се „чекираа“ на ОИ

Репрезентациите на Унгарија, Холандија и Шпанија први од квалификацискиот турнир обезбедија пласман на Олимписките игри во Париз. Во дерби дуелот од првата група, репрезентацијата на Унгарија славеше над Шведска со три гола разлика, 28:25. Унгарија во...

Црна Гора во финишот го скрши отпорот на Парагвај

На преостанатите три денешни квалификациски натпревари за пласман на ОИ, победа остварија репрезентациите на Црна Гора, Шпанија и Холандија. Репрезентацијата на Црна Гора потешко од очекуваното славеше над Парагвај со пет гола разлика. 30:25 (17:12). Јужноамериканската...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ