Француска шлаканица за Вардар во Скопје: Монпелје лесно ги преслуша „црвено-црните“

Монпелје ги заминува од Скопје со бодови и со 10.000 евра (еден бод носи 5.000 евра)

Екипата на Вардар го претрпе првиот пораз сезонава во Лигата на шампионите со 25:31 откако во првите три кола обезбеди две победи и едно реми. Со пет бода котираше високо и се надеваше на уште два бода, но остана далеку откако противникот имаше доминација во текот на сите 60 минути.

Почетокот на натпреварот не беше најдобар за Вардар. Гостите отворија со 2:0, па вардарци мораа брзо да најдат начин да израмнат. Тука следуваше нешто подобра игра од Монпелје, кој уште во 13. минута стигна до плус три, 7:4. Овие три гола разлика не даваа никако позитивен момент.

Иако Вардар стигна до 7:8 премногу брзо работите се вратија на старо и веќе во 24. минута беше 9:12. Во овој период имаше само периоди на добра игра односно периоди во кои имаше некоја одбрана од Ристовски и потоа лесен погодок. Сепак, бавното враќање во одбрана и брзата игра на Монпелје носеше висока предност.

Моментите на игра „7 на 6“ не даваа ништо позитивно бидејќи Монпелје премногу лесно доаѓаше до одбрана и потоа до уште полесни погодоци така што на одмор беше 11:15.

Вториот дел не донесе ништо позитивно во почетните минути. Во првиот напад Монпелје дојде до гол за плус пет. Потоа беше многу тешко да се врати во средбата. На средина од второто полувреме беше доживеан уште потежок удар бидејќи се дојде до 17:23, а тоа беше период во кој голманот Кевин Бонфоа бранеше феноменално или се поставуваше во вистинско време на место.

За момент се чинеше дека Вардар конечно фати ритам, но при нападот за минус три немаше реализација, па како што одминуваше времето така Монпелје зголемуваше. Во 52. минута веќе го имаше и решено победникот откако дојде до 28:20, па на Вардар беше само да се обиде да намали и да го ублажи поразот кој веќе беше тешко да се избегне.

Завршницата донесе неколку одбрани на Томовски за намалување на шест гола негатива и конечни 25:31, но гостите сосема заслужено дојдоа до триумф.

25 - 31
Конечен резултат

Место

СЦ „Јане Сандански“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ВАРДАР 19611125Пораз
МОНПЕЛЈЕ1531Победа

ВАРДАР 1961

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Борко Ристовскиголман00
5Стојанче Стоиловпивот02
6Оливие Њокаслев бек01
7Патрик Валчакпивот10
8Јоел Куни Моралесдесен бек01
9Гоце Георгиевскидесно крило01
10Кевин Њокасдесен бек02
12Мартин Томовскиголман00
13Дијало Бакарилев бек10
14Јан Чуваралево крило00
22Жереми Тотопивот06
24Анте Гаџацентрален бек02
28Филип Талескилев бек00
31Тимур Дибировлево крило07
45Дарко Ѓукиќдесно крило01
47Анте Кудузлев бек02
 Вкупно 225

МОНПЕЛЈЕ

# Играч Позиција Исклучување Голови
1Марин Шегоголман00
4Диего Симонетцентрален бек10
5Килијан Вилеминоцентрален бек07
6Олафур Гудмундсонлев бек00
9Уго Дескатлево крило00
10Лукас Пеласлево крило05
13Жулиен Босдесен бек07
16Кевин Бонефоголман01
17Бењамин Батаиллев бек10
18Марко Паниќдесен бек02
19Артур Ленепивот12
22Лукас Москарељопивот00
28Валентин Портдесен бек02
32Јанис Ленедесно крило02
49Карл Валиниуслев бек12
93Верон Начиновиќпивот01
 Вкупно 431

ЛИГА НА ШАМПИОНИ – ГРУПА А

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1АЛБОРГ54018
2МОНПЕЛЈЕ53117
3КИЛ53117
4ПИК СЕГЕД52216
5ЕЛВЕРУМ52216
6ВАРДАР 196152125
7ППД ЗАГРЕБ50141
8МЕШКОВ50050