Уште нема сигурен четврт-финалист, ќе има борба до крај

После 2. коло во групите 3 и 4 трката за пласман во четврт-финале доби на уште поголеми возбудувања. Ќе има многу надигрување до последен момент така што до последен момент нема да се знае кои селекции ќе се пласираат понатаму.

Во Групата 3 конкурираат три репрезентации, а во последното коло ситуацијата е таква што може да се направи круг на крајот, па ќе треба да се почека до последен момент.

Групата 4 носи битка на дури четири селекции, а в недела има две интересни средби. Египет против Словенија ќе решава за пласман понатаму, додека Русија против Шведска. Тоа ќе бидат два дуели полни возбудувања така што втората фаза допрва ги носи интересните средби.

СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

РЕЗУЛТАТИ ОД 2. КОЛО

ГРУПА 3

ШВАЈЦАРИЈА – ПОРТУГАЛИЈА 29:33 (ИЗВЕШТАЈ)

ИСЛАНД – ФРАНЦИЈА  26:28 (ИЗВЕШТАЈ)

НОРВЕШКА – АЛЖИР   36:23 (ИЗВЕШТАЈ)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ФРАНЦИЈА550010
2НОРВЕШКА54018
3ПОРТУГАЛИЈА53026
4ШВАЈЦАРИЈА52034
5ИСЛАНД51042
6АЛЖИР50050

ГРУПА 4

МАКЕДОНИЈА – РУСИЈА             20:32 (ИЗВЕШТАЈ)

ЕГИПЕТ – БЕЛОРУСИЈА 35:26 (ИЗВЕШТАЈ)

СЛОВЕНИЈА – ШВЕДСКА             28:28 (ИЗВЕШТАЈ)

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ.
1ШВЕДСКА53208
2ЕГИПЕТ53117
3СЛОВЕНИЈА52216
4РУСИЈА52125
5БЕЛОРУСИЈА51224
6МАКЕДОНИЈА50050