Супер машка лига: Металург 2 и Радовиш фаворити за нови бодови

На натпреварите кои денеска треба да бидат одиграни во рамки на 12. коло од Супер машката лига се очекува да има нови возбудувања, но и на двата дуели има фаворити.

Во Скопје на мечот меѓу Металург 2 и Работнички според ситуацијата во која се наоѓа гостинскиот состав, младите ракометари на Металург ќе бидат во предност. Ова им е шанса за нова победа и доколку одработат според планот тогаш би требало да дојдат до бодови. Работнички е во криза и тоа сигурно ќе се одрази и денеска на натпреварот.

Во Струга, пак, гостинскиот состав ќе биде во предност бидејќи е во далеку подобра форма. Радовишани играат добро, но остануваат само на граница од плеј-офот и плеј-аутот.

СУПЕР МАШКА ЛИГА

ДВОЈКИ И РЕЗУЛТАТИ ОД 12. КОЛО

БУТЕЛ СКОПЈЕ – ВАРДАР ЈУНИОР  28:20 (ИЗВЕШТАЈ)

Божиновски 12, Печенковски 4, Милошевски 3 – С. Крстевски 4, Дука 4, Атанасовски 3

САБОТА, 23 НОЕМВРИ

12:00ч

МЕТАЛУРГ 2 – РАБОТНИЧКИ

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Методија и Михајло Илиевски од Битола. Делегат: Камер Металари од Скопје.

17:30ч

СТРУГА – РАДОВИШ

Сала: „Тими“ во Струга. Судии: Димитар Митревски и Благојче Тодоровски од Битола. Делегат: Васко Дјакоски од Кичево.

НЕДЕЛА, 24 НОЕМВРИ

17:00ч

ОХРИД – ПЕЛИСТЕР

Сала: СЦ „Билјанини извори“ во Охрид. Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов од Скопје. Делегат: Цане Куртовиќ од Скопје.

СРЕДА, 27 НОЕМВРИ

19:00ч

МЕТАЛУРГ – ПРОЛЕТ 62

Сала: „Автокоманда“ во Скопје. Судии: Исмаил Металари и Ненад Николовски од Скопје. Делегат: Душко Камишевски од Скопје.

ТАБЕЛА: 1. Металург 29 бода (369:283); 2. Охрид 28 (314:253); 3. Бутел Скопје 25 (304:265); 4. Пролет 23 (337:286); 5. Радовиш 16 (329:329); 6. Вардар јуниор 15 (307:333); 7. Пелистер 11 (283:288); 8. Работнички 4 (319:378); 9. Металург II 4 (307:378); 10. Струга 4 (252:328).