Лига на шампиони: Барселона и Кил директно во четврт-финале, на чекор се од Келн

На коло до крајот од групната фаза во Лигата на шампионите речиси сè е веќе познато, па во последното коло остануваат само мали можности да дојде до некаква промена.

Според тоа како се поставени работите тешко дека ќе има поместувања односно сите очекувања се пласманите да останат исти така што најверојатно нема да има поместувања на табелата и сè ќе остане исто.

Она што дефинитивно е јасно е дека Барселона од Групата А и Кил во Групата Б се тимовите кои одат директно во четврт-финалето и тие може да почнат со подготовка за дуелите кои ќе се играат на крајот од април.

Според актуелната ситуација противник на Вардар во осминафиналето треба да биде Пик Сегед, а првиот натпревар треба да се игра во СЦ „Јане Сандански“.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ

РЕЗУЛТАТИ ОД 13. КОЛО

ГРУПА А

ФЛЕНЗБУРГ – ПИК СЕГЕД           34:26

Јурецки 6, Готфридсон 4, Јепсон 4 – Кањелас 5, Калман 4, Кашпарек 4

ПСЖ – ЕЛВЕРУМ  31:25

Сагосен 8, Л. Карабатиќ 5, Ду Риц 4 – Фредриксен 6, Блонц 4, Сандел 4

ППД ЗАГРЕБ – АЛБОРГ  31:30

Гаџа 9, Хорват 7, Хрстиќ 5 – Смарасон 7, Бартолд 4, Елебек 4

ЦЕЛЈЕ – БАРСЕЛОНА     25:37

Разгор 9, Боргес 4, Хорцен 3 – Доленец 7, Фабрегас 5, Палмарсон 5

ТАБЕЛА: 1. Барселона 24 бода (455:352); 2. ПСЖ 20 (407:363); 3. Пик Сегед 20 (381:340); 4. Флензбург 13 (359:353); 5. Алборг 13 (386:392); 6. Целје 6 (329:400); 7. ППД Загреб 5 (317:382); 8. Елверум 3 (337:389).

ГРУПА Б

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – КЕЛЦЕ   26:33

Козакевич 5, Пухоуски 4, Денисов 3 – Каралек 8, А. Душебаев 5, Морито 5

ПОРТО – ВАРДАР 30:22

Родригез 5, Боргес 5, Гомез 5 – Шишкарев 7, Дибиров 3, Калараш 3

МЕШКОВ БРЕСТ – КИЛ 33:30

Вајлупов 11, Паниќ 6, Јуринок 5 – Нилсон 8, Екберг 4, Ландин 4

ВЕСПРЕМ – МОНПЕЛЈЕ            24:23

Гајиќ 7, Лауге Шмит 3, Штрлек 3 – Дескат 6, Вилемино 4, Симонет 4

ТАБЕЛА: 1. Кил 20 бода (407:366); 2. Веспрем 18 (416:364); 3. Келце 16 (389:359); 4. Монпелје 15 (355:348); 5. Порто 12 (365:378); 6. Вардар 11 (369:413); 7. Мешков Брест 8 (369:396); 8. Мотор Запорожје 4 (384:430).