Кудуз, Гурбиндо, Дисингер…доаѓаат во Скопје – Динамо Букурешт ќе игра во СЕХА лигата

Како што информира романскиот „Про Спорт“, Динамо Букурешт има отворена понуда да настапува во новата сезона од регионалната СЕХА лига.

Се чека само „амин“ од тренерот Чави Пасквал, кој е свесен дека тимот нема силни натпревари во романскиот шампионат, а дуелите од СЕХА би ги користел како добра подготовка за Лигата на шампионите.

Новата сезона во СЕХА ќе почне во февруари, но се уште не е познат системот по кој ќе се игра, а треба да има официјализација во следниот период.

Ако Динамо игра во регионалната конкуренција, тоа значи дека Анте Кудуз, Кристијан Дисингер и Едуардо Гурбиндо, ќе дојдат наскоро во Скопје на мегдан против нивниот поранешен клуб Вардар.

Покрај Вардар, македонски претставник ќе биде и Еурофарм Пелистер, измена во однос на лани има само кај српските тимови – наместо Металопластика ќе игра Партизан, а покрај Динамо Букурешт, најверојатно ќе има уште еден нов тим.