Еуро2020: Франција веќе се спакува, ама и Данците почнаа да се подготвуваат за дома

Актуелниот светски првак се чини дека утревечер ќе мора да ја напушти Шведска. Данците синоќа се спасија од пораз против Унгарија, но само луда среќа може да ги остави во игра за место понатаму и тоа да им успее.

Ситуацијата за Данска не е најдобра, па само Исланд со победа против Унгарија може да отвори шанса за втор круг. Во спротивно и Данска ќе ја доживее судбината на Франција и рано ќе го заврши настапот на ова Европско првенство.

Веќе се познати четири учесници во вториот круг, а против нив Македонија ќе треба да игра доколку денеска успее да ја совлада Австрија. Се работи за Хрватска, Белорусија, Шпанија и Германија.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ПРВАТА ФАЗА НА ЕП

ГРУПА А (ГРАЦ)

1.КОЛО

БЕЛОРУСИЈА – СРБИЈА            35:30

Каралек 9, Кулеш 5, Шилович 5 – Радивојевиќ 6, Сретеновиќ 5, Зеленовиќ 4

ХРВАТСКА – ЦРНА ГОРА          27:21

Циндриќ 6, Мариќ 4, Хорват 4  – Грбовиќ 6, Липовина 4, Бакиќ 2

2.КОЛО

ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА     31:23

Карачиќ 5, Степанчиќ 5, Дувњак 4 – Валјупов 8, Каралек 5, Јуринок 3

ЦРНА ГОРА – СРБИЈА    22:21

Грбовиќ 5, Божовиќ 3, Липовина – Кукиќ 6, Радивојевиќ 5, Зеленовиќ 3

3.КОЛО

ЦРНА ГОРА – БЕЛОРУСИЈА     27:36

Липовина 5, Вујовиќ 4, Шеваљевиќ 4 – Вајлупов 7, Шилович 5, Каралек 5

СРБИЈА – ХРВАТСКА     21:24

Радивојевиќ 4, Кукуќ 4, В. Илиќ 3 – Дувњак 5, Хорват 3, Карачиќ 3

ТАБЕЛА: 1. ХРВАТСКА 6 бода (82:65); 2. БЕЛОРУСИЈА 4 (94:88); 3. Црна Гора 2 (70:84); 4. Србија 0 (72:81).

ГРУПА Б (ВИЕНА)

1.КОЛО

ЧЕШКА – АВСТРИЈА      29:32

Хрстка 6, Здрахала , Каспарек 3 – Билик 12, Божовиќ 7, Вебер 3

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА      26:25

Лазаров 8, Манасков 6, Стоилов 4 – Остроушко 5, Акименко 4, Жуков 4

2.КОЛО

ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА            27:25

Каспарек 7, Бабак 5, Здрахала 5 – Лазаров 11, Манасков 5, Георгиевски 4

АВСТРИЈА – УКРАИНА  34:30

Билик 9, Вебер 8, Божовиќ 7 – Козакевич 7, Жуков 6, Буиненко 4

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

АВСТРИЈА – МАКЕДОНИЈА

20:30ч

УКРАИНА – ЧЕШКА

ТАБЕЛА: 1. Австрија 4 бода (66:59); 2. Чешка 2 (56:57); 3. Македонија 2 (51:52); 4. Украина 0 (55:60).

ГРУПА Ц (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ГЕРМАНИЈА – ХОЛАНДИЈА     34:23

Хефнер 5, Колбахер 5, Винчек 3 – Смитс 7, Штајнс 6, Лендерс 2

ШПАНИЈА – ЛЕТОНИЈА            33:22

Перез 5, Соле 4, Гомез Абељо 4 – Кристопанс 7, Јурдс 5, Дуде 3

2.КОЛО

ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА        24:32

Кристопанс 7, Крајчбергс 5, Версаковс 4 – Смитс 7, Слујтерс 6, Бомхувер 4

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА         33:26

А. Душебаев 7, Македа 4, Гомез Абељо 4 – Пекелер 5, Генсхајмер 4, Хефнер 3

3.КОЛО

ЛЕТОНИЈА – ГЕРМАНИЈА        27:28

Кристопанс 7, Крајцбергс 6, Дуде 5 – Кун 8, Кастенинг 4, Друкс 4

ХОЛАНДИЈА – ШПАНИЈА         25:36

Смитс 8, Штајнс 5, Бенгханем 3 – Македа 6, Арињо 5, Фигерас 4

ТАБЕЛА: 1. ШПАНИЈА 6 бода (102:73); 2. ГЕРМАНИЈА 4 (88:83); 3. Холандија 2 (80:94); 4. Летонија 0 (73:93).

ГРУПА Д (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА  25:28

Мем 5, Карабатиќ 4, Фабрегас 4 – Бранкињо 5, Фераз 4, Гомез 4

НОРВЕШКА – БИХ           32:26

Сагосен 12, Оверби 5, Јоханесен 3 – Прце 7, Паниќ 4, Периќ 3

2.КОЛО

ПОРТУГАЛИЈА – БИХ     27:24

Портела 10, Фераз 3, Ареја 3 – Прце 5, Врањеш 4, Паниќ 3

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА         26:28

Фабрегас 8, Гигу 5, Абало 4 – Сагосен 10, Јондал 5, Бјорнсен 4

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

БИХ – ФРАНЦИЈА

20:30ч

ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА

ТАБЕЛА: 1. Норвешка 4 бода (60:52); 2. Португалија 4 (55:49); 3. Франција 0 (51:56); 4. БиХ 0 (50:59).

ГРУПА Е (МАЛМЕ)

1.КОЛО

УНГАРИЈА – РУСИЈА      26:25

Балог 7, Банхиди 4, Шита 4 – Санталов 5, Калараш 4, Косоротов 4

ДАНСКА – ИСЛАНД         30:31

Хансен 9, Лауге Шмит 5, Линдберг 5 – Палмарсон 10, Петерсон 5, Кристјансон 4

2.КОЛО

ИСЛАНД – РУСИЈА          34:23

Елисон 6, Петерсон 6, Гудјонсон 6 – Калараш 6, Шишкарев 4, Сорока 4

ДАНСКА – УНГАРИЈА    24:24

Браминг 6, Мензах 3, Хансен 3 – Балог 7, Шита 5, Наѓ 4

СРЕДА, 15 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – УНГАРИЈА

20:30ч

РУСИЈА – ДАНСКА

ТАБЕЛА: 1. Исланд 4 бода (65:53); 2. Унгарија 3 (50:49); 3. Данска 1 (54:55); 4. Русија 0 (48:60).

ГРУПА Ф (ГЕТЕБОРГ)

1.КОЛО

СЛОВЕНИЈА – ПОЛСКА 26:23

Благотиншек 5, Мацковшек 5, Јанц 4 – Морито 8, Крајевски 4, Пилитовски 3

ШВЕДСКА – ШВАЈЦАРИЈА      34:21

Толбринг 6, Нилсон 6, Ду Риц 6 – Шмид 4, Мајстер 3, Рубин 3

2.КОЛО

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА         31:24

Шмид 15, Лир 5, Сидорович 3 – Сицко 5, Мајдзински 4, Морито 3

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА         19:21

Готфридсон 5, Нилсон 3, Ду Риц 3 – Доленец 7, Бомбач 5, Мацковшек 3

ВТОРНИК, 14 ЈАНУАРИ

18:15ч

ШВАЈЦАРИЈА – СЛОВЕНИЈА

20:30ч

ПОЛСКА – ШВЕДСКА.

ТАБЕЛА: 1. Словенија 4 бода (47:42); 2. Шведска 2 (53:42); 3. Швајцарија 2 (52:58); 4. Полска 0 (47:57).