Еуро2020: Македонија ја напушта Виена, Европското првенство заврши во првиот круг

Со два порази и една победа репрезентацијата на Македонија финишираше на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска. После само три средби ракометарите мора да ја напуштат Виена и да се стават на располагање на своите клубови.

И покрај тоа што се очекуваше повеќе, после вчерашниот пораз од Австрија амбициите мораше да бидат завршени така што нема да има можност за нови средби на овој шампионат.

Пласманот се очекува да биде од 13. до 18. место, а денеска би требало да биде познато каков ќе биде конечниот епилог откако ќе се одиграат и натпреварите од групата Е каде што остануваат уште две средби од првиот круг.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ ЗА ПРВАТА ФАЗА НА ЕП

ГРУПА А (ГРАЦ)

1.КОЛО

БЕЛОРУСИЈА – СРБИЈА            35:30

Каралек 9, Кулеш 5, Шилович 5 – Радивојевиќ 6, Сретеновиќ 5, Зеленовиќ 4

ХРВАТСКА – ЦРНА ГОРА          27:21

Циндриќ 6, Мариќ 4, Хорват 4  – Грбовиќ 6, Липовина 4, Бакиќ 2

2.КОЛО

ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА     31:23

Карачиќ 5, Степанчиќ 5, Дувњак 4 – Валјупов 8, Каралек 5, Јуринок 3

ЦРНА ГОРА – СРБИЈА    22:21

Грбовиќ 5, Божовиќ 3, Липовина – Кукиќ 6, Радивојевиќ 5, Зеленовиќ 3

3.КОЛО

ЦРНА ГОРА – БЕЛОРУСИЈА     27:36

Липовина 5, Вујовиќ 4, Шеваљевиќ 4 – Вајлупов 7, Шилович 5, Каралек 5

СРБИЈА – ХРВАТСКА     21:24

Радивојевиќ 4, Кукуќ 4, В. Илиќ 3 – Дувњак 5, Хорват 3, Карачиќ 3

ТАБЕЛА: 1. ХРВАТСКА 6 бода (82:65); 2. БЕЛОРУСИЈА 4 (94:88); 3. Црна Гора 2 (70:84); 4. Србија 0 (72:81).

ГРУПА Б (ВИЕНА)

1.КОЛО

ЧЕШКА – АВСТРИЈА      29:32

Хрстка 6, Здрахала , Каспарек 3 – Билик 12, Божовиќ 7, Вебер 3

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА      26:25

Лазаров 8, Манасков 6, Стоилов 4 – Остроушко 5, Акименко 4, Жуков 4

2.КОЛО

ЧЕШКА – МАКЕДОНИЈА            27:25

Каспарек 7, Бабак 5, Здрахала 5 – Лазаров 11, Манасков 5, Георгиевски 4

АВСТРИЈА – УКРАИНА  34:30

Билик 9, Вебер 8, Божовиќ 7 – Козакевич 7, Жуков 6, Буиненко 4

3.КОЛО

АВСТРИЈА – МАКЕДОНИЈА     32:28

Вебер 7, Билик 6, Божовиќ 5 – Стоилов 5, Кузмановски 3, Георгиевски 3

УКРАИНА – ЧЕШКА       19:23

Козакевич 4, Остроушко 3, Акименко 2 – Бабак 6, Мубензем 4, Здрахала 3

ТАБЕЛА: 1. АВСТРИЈА 6 бода (98:87); 2. ЧЕШКА 4 (79:76); 3. Македонија 2 (79:84); 4. Украина 0 (74:83).

ГРУПА Ц (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ГЕРМАНИЈА – ХОЛАНДИЈА     34:23

Хефнер 5, Колбахер 5, Винчек 3 – Смитс 7, Штајнс 6, Лендерс 2

ШПАНИЈА – ЛЕТОНИЈА            33:22

Перез 5, Соле 4, Гомез Абељо 4 – Кристопанс 7, Јурдс 5, Дуде 3

2.КОЛО

ЛЕТОНИЈА – ХОЛАНДИЈА        24:32

Кристопанс 7, Крајчбергс 5, Версаковс 4 – Смитс 7, Слујтерс 6, Бомхувер 4

ШПАНИЈА – ГЕРМАНИЈА         33:26

А. Душебаев 7, Македа 4, Гомез Абељо 4 – Пекелер 5, Генсхајмер 4, Хефнер 3

3.КОЛО

ЛЕТОНИЈА – ГЕРМАНИЈА        27:28

Кристопанс 7, Крајцбергс 6, Дуде 5 – Кун 8, Кастенинг 4, Друкс 4

ХОЛАНДИЈА – ШПАНИЈА         25:36

Смитс 8, Штајнс 5, Бенгханем 3 – Македа 6, Арињо 5, Фигерас 4

ТАБЕЛА: 1. ШПАНИЈА 6 бода (102:73); 2. ГЕРМАНИЈА 4 (88:83); 3. Холандија 2 (80:94); 4. Летонија 0 (73:93).

ГРУПА Д (ТРОНДХАЈМ)

1.КОЛО

ФРАНЦИЈА – ПОРТУГАЛИЈА  25:28

Мем 5, Карабатиќ 4, Фабрегас 4 – Бранкињо 5, Фераз 4, Гомез 4

НОРВЕШКА – БИХ           32:26

Сагосен 12, Оверби 5, Јоханесен 3 – Прце 7, Паниќ 4, Периќ 3

2.КОЛО

ПОРТУГАЛИЈА – БИХ     27:24

Портела 10, Фераз 3, Ареја 3 – Прце 5, Врањеш 4, Паниќ 3

ФРАНЦИЈА – НОРВЕШКА         26:28

Фабрегас 8, Гигу 5, Абало 4 – Сагосен 10, Јондал 5, Бјорнсен 4

3.КОЛО

БИХ – ФРАНЦИЈА            23:31

Паниќ 9, Прце 6, Хасељиќ 3 – Порт 7, Гигу 5, Ричардсон 4

ПОРТУГАЛИЈА – НОРВЕШКА 27:35

Ареја 5, Мартинс 4, Салина 3 – Јондал 7, Род 6, Јоханесен 6

ТАБЕЛА: 1. НОРВЕШКА 6 бода (94:80); 2. ПОРТУГАЛИЈА 4 (83:83); 3. Франција 2 (82:79); 4. БиХ 0 (73:90).

ГРУПА Е (МАЛМЕ)

1.КОЛО

УНГАРИЈА – РУСИЈА      26:25

Балог 7, Банхиди 4, Шита 4 – Санталов 5, Калараш 4, Косоротов 4

ДАНСКА – ИСЛАНД         30:31

Хансен 9, Лауге Шмит 5, Линдберг 5 – Палмарсон 10, Петерсон 5, Кристјансон 4

2.КОЛО

ИСЛАНД – РУСИЈА          34:23

Елисон 6, Петерсон 6, Гудјонсон 6 – Калараш 6, Шишкарев 4, Сорока 4

ДАНСКА – УНГАРИЈА    24:24

Браминг 6, Мензах 3, Хансен 3 – Балог 7, Шита 5, Наѓ 4

СРЕДА, 15 ЈАНУАРИ

18:15ч

ИСЛАНД – УНГАРИЈА

20:30ч

РУСИЈА – ДАНСКА

ТАБЕЛА: 1. Исланд 4 бода (65:53); 2. Унгарија 3 (50:49); 3. Данска 1 (54:55); 4. Русија 0 (48:60).

ГРУПА Ф (ГЕТЕБОРГ)

1.КОЛО

СЛОВЕНИЈА – ПОЛСКА 26:23

Благотиншек 5, Мацковшек 5, Јанц 4 – Морито 8, Крајевски 4, Пилитовски 3

ШВЕДСКА – ШВАЈЦАРИЈА      34:21

Толбринг 6, Нилсон 6, Ду Риц 6 – Шмид 4, Мајстер 3, Рубин 3

2.КОЛО

ШВАЈЦАРИЈА – ПОЛСКА         31:24

Шмид 15, Лир 5, Сидорович 3 – Сицко 5, Мајдзински 4, Морито 3

ШВЕДСКА – СЛОВЕНИЈА         19:21

Готфридсон 5, Нилсон 3, Ду Риц 3 – Доленец 7, Бомбач 5, Мацковшек 3

3.КОЛО

ШВАЈЦАРИЈА – СЛОВЕНИЈА  25:29

Шмид 8, Марос 4, Рубин 3 – Зарабец 6, Хенигман 4, Јанц 4

ПОЛСКА – ШВЕДСКА    26:28

Сицко 8, Шипжак 3, Морито 3 – Петерсон 5, Готфридсон 5, Нилсон 5

ТАБЕЛА: 1. СЛОВЕНИЈА 6 бода (76:67); 2. ШВЕДСКА 4 (81:68); 3. Швајцарија 2 (77:87); 4. Полска 0 (73:85).