Во суперлигашкиот дуел на новите прволигаши славеше тимот од Автокоманда

Во суперлигашкиот дуел на новите прволигаши – Скопје и Мулти Есенс, на победа се радуваше тимот од Автокоманда, кој триумфираше со пет гола разлика, 40:35 (22:17).

Иако Скопје настапи без својот прв стрелец, левиот бек Давор Шокоски, сепак даде голем отпор против гостинскиот состав.

На крајот пресуди поголемото искуство на тимот од Автокоманда, кој на денешниот натпревар го имаше расположениот Димитар Узунчев.

Членот на „сино-белите“ имаше дури 14 погодоци во мрежата на домаќините, а го следеше Божидар Илиески со шест реализации.

Во поразениот табор прв стрелец беше Бојан Чакалиќ со девет погодоци, шест постигна Владо Ристески, пет реализации запиша Андреј Божиновски.

ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО13101232
2ПРИЛЕП1291230
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21290330
4ВАРДАР НЕГОТИНО1380524
5МУЛТИЕСЕНС1371523
6ГОЛДЕН АРТ1241716
7СКОПЈЕ 20201320116
8АЕРОДРОМ1400142