ТРИ ЅВЕЗДИ НА 18. КОЛО ВО ЖЕНСКАТА ЛИГА (АНКЕТА)

Единствениот специјализиран портал за ракомет, 24Ракомет, од сезонава избира и „ѕвезда на колото“ во женската Супер лига.

Читателите ќе имаат можност да ја изберат ракометарката што најмногу покажала во колото што е завршено, и да биде избрана за „Ѕвезда на колото“.

На крајот од сезоната ќе има избор и на Идеален тим на сезоната, што за вторпат ќе биде направен во првенството на Македонија.

Читателите ќе може да гласаат за една од ракометарките, и според освоените гласови една од номинираните ќе го понесе и епитетот „Ѕвезда на колото“.

Со помош на вашите гласови ќе ја одбереме најдобрата ракометарка, која ќе биде ѕвезда, односно МВП на 18. коло од единствената женска сениорска конкуренција во Македонија.

Во изборот за ѕвезда на 18. коло има по една ракометарка од Куманово, Ѓорче Петров и Чаир.

За ѕвезда на колото може да гласате до петок до 12:00 часот.

Женска лига, 18. коло, резултати:

Гевгелија – Пелистер 14:40 (ИЗВЕШТАЈ)
Овле Поле СУ – Стружанка 23:28 (ИЗВЕШТАЈ)
Шампион – Вардар 19:45 (ИЗВЕШТАЈ)
Ѓорче Петров – Деспина 34:20 (ИЗВЕШТАЈ)
Чаир – Спартак 44:22 (ИЗВЕШТАЈ)
Скопје – Металург Автокоманда 29:38 (ИЗВЕШТАЈ)
Куманово – Астибо 35:27 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ18171052
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА18151246
3ЧАИР18151246
4КУМАНОВО18150345
5ВАРДАР18131440
6ПЕЛИСТЕР 20121991928
7СТРУЖАНКА1881925
8СКОПЈЕ18711022
9ДЕСПИНА18611119
10ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.18431115
11СПАРТАК18501315
12АСТИБО18401412
13ШАМПИОН1921167
14ГЕВГЕЛИЈА1810173

СПОРЕД ВАС КОЈА Е НАЈКОРИСНА РАКОМЕТАРКА НА 18. КОЛО ОД ЖЕНСКАТА ЛИГА?

Ангела Костовиќ - Чаир
50.43%
Јана Ѓошевска - Куманово
28.57%
Талита Алмеида - Ѓорче Петров
21.00%

ТРИ ЅВЕЗДИ НА 18. КОЛО

Јана Ѓошевска (Куманово) – Младата ракометарка продолжува со одличната форма во дресот на Куманово. Ѓошевска со десет погодоци, сите од игра, беше една од најзаслужните за освоениот триумф над Астибо.

Талида Алмеида (Ѓорче Петров) – Интернационалката од Бразил полека се вклопува во нејзиниот прв интернационален предизвик. Десниот бек со шест погодоци го предводеше актуелниот шампион до освојување на трите бодови против Деспина.

Ангела Костовиќ (Чаир) – Десниот бек изминатиот викенд го одигра својот најдобар натпревар сезонава, имаше девет реализации на дуелот против Спартак, но и многу асистенции кон своите колешки.