Стружанка ги освои бодовите во Свети Николе во меч со 16 исклучувања

Ракометарките на Стружанка прославија победа со 28-23 на гостувањето во Свети Николе кај Овче Поле Славјански Универзитет во натпреварот од 18 коло во Женската лига. На овој дуел судиите доделија дури 16 исклучувања и еден црвен картон, бидејќи се играше бескомпромисно во одбраната. Избраничките на Жарко Ферукоски сега се на делба на шестото место на табелата со Пелистер со по 25 бода и ќе биде интересна борбата до крајот на лигата.

Во првиот дел се играше гол за гол и имаше дури десет израмнувања на резултатот до 10-10, но гостинките заминаа на пауза со предност, откако реализираше Лушеска за 11-10. На стартот на второто полувреме Стружанка, која во ростерот имаше само десет ракометарки успеа да стигне до плус пет, 16-11.

Домаќинките предводени од Конева успеаја да се вратат во егал, 19-19, но кога требаше да направат комплетен пресврт, влегоа во серија грешки, заработија неколку исклучувања во серија и Стружанка одново беше на плус четири, 23-19.

Гостинките успеаја да ја задражат предноста до крај, а Овче Поле СУ дополнително беше ослабен во финишот, откако кадетската репрезентативка Сентовска заработи трето исклучување и црвен картон.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Лушеска со осум, Затуроска со седум и Далипоска со шест погодоци, додека во домашниот состав предничеше Конева со десет реализации.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243