Металург Автокоманда рутински го совлада Скопје

Ракометарките на Металург Автокоманда во натпревар од 18. коло во Женската лига очекувано славеа против младиот тим на Скопје.

Избраничките на Јулијана Дамчевска на денешниот одигран дуел триумфираа со 38:29 (18:14) и го презедоа второто место на табелата.

Скопје пружи силен отпор во првите дваесетина минути, но понатаму работите започнаа да се движат во посакуваната насока на гостинскиот табор.

Незапирлива на теренот беше членката на Металург Автокоманда, Михаела Кралева, која зад своето име запиша десет погодоци.

Кај Скопје се истакна Стефани Ристиќ со седум погодоци, по шест запишаа Нина Неделковска, Јана Равојска и Росана Павлова.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243