Чаир не виде мака против Спартак

Ракометарките на Чаир ја продолжија победничката серија во Женската лига, откако славеа против Спартак со убедливи 44-22.

Гостинките одржуваа рамнотежа на стартот до 7-7, но потоа се беше во знакот на домашните ракометарки.

Најпрво поведоа со 11-7, а како одминуваше времето така ја градеа предноста, која на пауза беше десет погодоци, 21-11.

Вториот дел беше само формалност и шанса за настап добија оние со помала минутажа, но предноста во корист на Чаир се дуплираше.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Ангела Костовиќ со десет, како и Хана Мифтари и Бојана Диневска со по седум гола, додека кај Спартак се истакна Михаела Ангеловска со шест погодоци.

Чаир сега е на делба втората позиција на табелата заедно со Металург Автокоманда со по 46 бодови.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243