Битолчанки ефикасни во Гевгелија, славеа со 26 гола разлика

Ракометарките на Пелистер во натпревар од 18. коло од Женската лига очекувано славеа на гостувањето во Гевгелија против истоимената екипа со 40:14 (22:9).

Пелистер со освоената победа дојде до 25 бодови на табелата и за момент ја презеде 6. позиција. Освен Пелистер, во игра за шесто место сѐ и екипите на Стружанка, Скопје, Деспина, Овче Поле СУ и Спартак.

Битолчанки фаворитската улога ја оправдаа уште во воведниот дел, поведоа со 5:0 и цврстата одбрана која ја имаа придонесе да имаат бројни лесни голови во мрежата на домашниот тим.

Гевгелија поради кратката клупа не можеше да парира, па така домаќинките во првиот дел постигнаа девет, а во вторите 30 минути додадоа уште пет погодоци.

Најефикасна на натпреварот беше ракометарката на Пелистер, Моника Босилковска, со 12 погодоци.

Во таборот на Гевгелија листата на стрелци беше предводена од Елена Димова, која успеа да реализира шест пати.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243