Променети судиите за мечот Еурофарм Пелистер – Келце

Ракометарите на Еурофарм Пелистер утре ќе го одиграат шестиот натпревар од Лигата на шампионите.

Ривал на пелистерци ќе биде полскиот шампион Келце, кој во Битола ќе допатува без Симон Сичко и Алекс Душебаев.

Иако на овој натпревар судии требаше да бидат Карим Гасми и Рауф Гасми од Франција, дојде до промена.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) соопшти дека на утрешниот дуел ќе има нови судии

Станува збор за Дејан Марковиќ и Марко Боричиќ од Србија. Делегатот останува ист, тоа ќе биде Ајберк Дилмен од Турција.

Натпреварот меѓу Еурофарм Пелистер и Келце ќе се одигра во спортската сала „Боро Чурлевски“ со почеток во 20:45 часот.

Битолчани досега загубија на пет средби во елитната конкуренција и во утрешниот дуел ќе атакуваат на првите бодови.