Ludovic FABREGAS and Elvar JÓNSSON, France vs Iceland, Men's EHF EURO 2024 Germany, Cologne, Germany, 20.01.2024., Mandatory Credit © Axel Heimken / kolektiff

Познати се саатниците за полуфиналните двојки на ЕП!

На Европското првенство 2024 кое се одржува во Германија пласман во полуфиналето обезбедија репрезентациите на Франција, Данска, Шведска и домашната селекција.

Завршните натпревари ќе се одиграат во „Ланксес Арена“ во Келн, а битките за финале почнуваат во текот на утрешниот ден.

Актуелен бранител на титулата е репрезентацијата на Шведска, која за ривал во полуфиналето ја доби Франција.

Натпреварот меѓу актуелниот европски шампион и олимпискиот првак е закажан за 17:45 часот.

Второто полуфинале, во кое ќе играат репрезентациите на Германија и Данска, ќе започне со почеток од 20:30 часот.

Со почеток од 15:00 часот ќе играат репрезентациите на Унгарија и Словенија, кои ќе се борат за петто место на континенталниот собир.

Пред финалниот викенд – еве како изгледа пласманот од 7 до 24 место на ЕП