ИДЕАЛЕН ТИМ НА 9. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло од разигрувањето за титула и за опстанок да гласате за најдобрите ракометари по коло во пролетниот дел од сезоната.

На крајот од сезоната повторно ќе ја избереме иделната седморка, а во меѓувреме за секое коло од плеј-оф и плеј-аут ќе ви дадеме можност да го изберете најдобриот играч во идеалниот тим што го предлага тимот на 24Ракомет.

Ние ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 9 коло од плеј-оф/аут во суперлигашката конкуренција.

Едноставно, гласајте за ракометарот за кој сметате дека бил меѓу најдобрите и го одбележал ова коло.

Meѓу номинираните за ова коло има двајца ракометари од Вардар Неготино, како и по еден од Вардар, Еурофарм Пелистер, Куманово, Охрид и Прилеп.

За МВП на колото ќе можете да гласате до петок до 12 часот.

Супер лига, 9. коло, резултати:

Плеј-оф

ТИКВЕШ – АЛКАЛОИД 23-28 (ИЗВЕШТАЈ)
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – БУТЕЛ СКОПЈЕ 30-22 (ИЗВЕШТАЈ)
СТРУГА – ОХРИД 21-24 (ИЗВЕШТАЈ)
ПРОЛЕТ – ВАРДАР 20-21 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120

Плеј-аут

АЕРОДРОМ – СКОПЈЕ 0-10 служ.
ВАРДАР НЕГОТИНО – МУЛТИ ЕСЕНС 32-26 (ИЗВЕШТАЈ)
ПРИЛЕП – ГОЛДЕН АРТ 26-23 (ИЗВЕШТАЈ)
КУМАНОВО – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 29-23(ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО13101232
2ПРИЛЕП1291230
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21290330
4ВАРДАР НЕГОТИНО1380524
5МУЛТИЕСЕНС1261520
6ГОЛДЕН АРТ1241716
7СКОПЈЕ 20201220106
8АЕРОДРОМ1400142

СПОРЕД ВАС КОЈ Е МВП НА 9.КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГА?

Денис Шабановиќ - десно крило - Прилеп
40.17%
Огњен Радојичиќ - лев бек - Куманово
36.82%
Александар Мицев - голман - Вардар Неготино
16.53%
Никола Јукиќ - десен бек - Охрид
2.30%
Жарко Пешевски - пивот - Еурофарм Пелистер
1.88%
Петар Бугариновиќ - среден бек - Вардар Неготино
1.26%
Марко Срдановиќ - лево крило - Вардар
1.05%

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 9. КОЛО ОД СУПЕРЛИГАШКИОТ ПЛЕЈ-ОФ/АУТ

Голман: Александар Мицев (Вардар Неготино) – Чуварот на мрежата на неготинци имаше девет интервенции, но сите беа во важни моменти.

Лево крило: Марко Срдановиќ (Вардар) – Србинот беше меѓу најдобрите поединци на мечот со Пролет.

Лев бек: Огњен Радојичиќ (Куманово) – Левиот бек со осум гола беше меѓу најзаслужните за важниот триумф над Еурофарм Пелистер 2.

Среден бек: Петар Бугариновиќ (Вардар Неготино) – Српскиот плејмејкер постигна 12 погодоци во победата над Мулти Есенс.

Десен бек: Никола Јукиќ (Охрид) – Хрватскиот десен ја продолжи одличната форма и во езерското дерби против Струга.

Десно крило: Денис Шабановиќ (Прилеп) – Црногорецот со седум гола беше најдобар стрелец против Голден Арт.

Пивот: Жарко Пешевски (Еурофарм Пелистер) – Кружниот напаѓач беше меѓу најдобрите во триумфот над Бутел Скопје.