Тиквеш не успеа да стигне до бодови против „сино-белите“ од Автокоманда

Екипата на Кире Лазаров се израдува на важна победа во Кавадарци, откако во дуелот против Тиквеш триумфираше со 28:23 и остана во битката за второто место, односно за повторување на ланскиот успех. За „сино-белите“ ова беше четврт сезонски триумф во меѓусебните дуели со кавадарчани.

Домаќините имаа лош старт, губеа со 4:0 во воведниот дел, но својот камбек го најавија кон средината на првиот дел израмнувајќи на 6:6. Кавадарчани од тој момент постојано се закануваа, гостите во неколку периоди се одлепуваа на два до три гола разлика и речиси до 29 минута имаа активен резултат.

Избраниците на Лазаров наместо да го засилат ритамот, потфрлија во последниот дел од првото полувреме и му дозволија на домаќинот да остане во игра и да се надева за освојување на трите бодови. Тиквеш првото и единствено водство во првите 30 минути го имаше на полувреме кога Манасков на триесетина секунди пред крајот погоди за 14:13.

Вториот дел започна со игра гол за гол, по осум минути игра во вториот дел, односно при нерешени 18:18, сѐ беше отворено на овој натпревар. Вицепрвакот во 40 минута со мини серија успеа да се одлепи на 19:17. Овие два гола предност беа достижни за домаќините до 55 минута.

Тимот од Автокоманда, со неколку интервенции на Трајкоски, како и со погодоците на браќата Дамјан и Марко Митев, ја надогради предноста за конечни пет гола разлика, 28:23.

Најефикасни во победничката екипа беа Дамјан Митев со осум и Марко Стојковиќ со пет погодоци. Кај Тиквеш прв стрелец беше Мартин Манасков, постигна осум погодоци во мрежата на гостите.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120