За малку сензација: Вардар се спаси кај Пролет

Вардар наместо да чека „кикс“ на Еурофарм Пелистер можеше самиот да си ја искомплицира својата ситуација, но успеа да се спаси на гостувањето кај Пролет, победувајќи со 21-20. Можеше за малку да биде сензација, бидејќи во вториот дел од мечот домашните ракометари долго време имаа предност.

Во последните седум минути на голот на Вардар влезе Мартин Томовски, и со две клучни одбрани му донесе на тимот сигурност и можност за пресврт. Во последната минута Марко Срдановиќ од крило го постигна најважниот гол за Вардар, по што „црвено-црните“ зголемија на 21-19. Немаше многу време за играње, но Пролет намали на 21-20. Последниот напад го имаше Вардар, гледаше по секоја цена да го потроши времето, па иако згрешија останаа само 2 секунди , кои беа недоволни за сензација.

Првиот дел мина во доминација на голманите, Васил Гогов и Андреј Петковски. Двајцата имаа повеќе одбрани заедно, отколку што ракометарите постигнаа голови. Петковски успеа да им ги одбрани сите удари од седум метри на вардарци, а само еден завши над голот. На спротивната страна Гогов имаше осум одбранети топки, и еден седмерец.

Затоа пак на теренот, на двете страни, лош ракомет, вистински „очобол“ за малкуте навивачи на трибините. Вкупно 12 загубени топки на двете страни, многу комбинирање, а малку шутирање и погодување. Изостануваа головите, она што сите го очекуваат. Немаше ниту акции, а уште помалку силни шутеви од дистанца.
Се се сведуваше на индивидуалните квалитети на поединци, и користење на некоја грешка кај противникот.

Гостите својот прв гол го постигнаа во 7 минута, кога израмнија на 1-1. Потоа се до 27 минута Вардар имаше водство. На моменти и „плус 2“ ама никако да избега, а Пролет секогаш успеваше да израмни. Шест минути траеше „постот“ на двете екипи пред Пролет да направи 2-0, и да замине на полувреме со предност. Хансер Родригез во последната секунда на реализираше седмерец, бидејќи Петковски повторно ги прочита вардарци и беше поуспешен, по третпат од четири пенали.

Само што почна второто полувреме Пролет ја материјализраше лошата форма на Вардар, па домаќините првпат поведоа со 12-9 во 38 минута. Повторно голманите во елемент, па одбранија удари, особено Петковски во моменти кога вардарци се приближуваа сериозно.

Намали Вардар на 12-11 во 43 минута и имаше напад за израмнување, ама техничките грешки беа чест пријател на двата тима, и пропадна шансата да се врати неизвесноста. Пролет „вака-така“ си ги реализираше своите шанси, и пак отиде на „плус 2„. Иако со играч помалку Вардар во 47 минута успева да израмни, 13-13 преку Марко Срдановиќ. Потоа се играше гол за гол, до крајот.

Косуке Јасухира со 6 гола беше најефикасен кај Вардар, заедно со МАрко Срдановиќ кој даде пет гола. Во тимот на Пролет, Андреј Стојановски дае пет гола

ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120