Бугариновиќ и Адамовиќ царуваа во Неготино, вардарци ја продолжуваат трката за опстанок

Ракометарите на Вардар Неготино прославија златна победа во битката за опстанок, откако на домашен терен славеа против новиот суперлигаш од Автокоманда со 32-26. Неготинци беа подобри во текот на целиот натпревар од ривалот, предводени од Петар Бугариновиќ и Лазар Адамовиќ, како и Александар Мицев, и во ниту еден момент не им дозволија на гостите да се надеваат на позитивен резултат од ова гостување.

Сега Вардар Неготино има 18 бодови на четвртото место на табелата во плеј-аутот и ги задржа шансите за опстанок во елитното друштво, додека „сино-белите“ од Автокоманда останаа на 14 на петтото место и многу веројатно ќе се вратат таму од каде што дојдоа – во Првата лига.

Домашните, кои во ростерот го немаа Драган Кузманов, отворија со водство од 4-1, беше и 6-2, па 8-4, но гостите успеаја да ја преполоват негативата. Голманот на неготинци, Мицев, одбрани пенал, фати уште еден удар и Вардар Неготино одново се одлепи на плус четири, 10-6.

Имаа избраниците на Игор Котевски напад и за плус пет, но не беше искористен, па до паузата се играше најчесто гол за гол и по триесетина минути резултатот беше 16-13.

Во второто полувреме неготинци имаа мала криза во нападот, гостите на два пати намалија на минус еден погодок, но немаа сили да се вратат комплетно во натпреварот. Српските бекови Бугариновиќ и Адамовиќ диригираа во нападот, гостинската одбрана немаше решение за нив и Вардар Неготино по 20-19 постигна три гола по ред за 23-19 и тоа беше клучниот период на мечот.

Потоа домашниот тим само искусно и рутински успеа да ја задржи предноста, а и да ја зголеми до крајот за конечни плус шест, 32-26. Бугариновиќ даде 12 гола, Адамовиќ девет за победничкиот тим, додека во поразната екипа, Димитар Узунчев даде сум погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО13101232
2ПРИЛЕП1291230
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21290330
4ВАРДАР НЕГОТИНО1380524
5МУЛТИЕСЕНС1261520
6ГОЛДЕН АРТ1241716
7СКОПЈЕ 20201220106
8АЕРОДРОМ1400142