ИДЕАЛЕН ТИМ НА 3. КОЛО ОД СУПЕР ЛИГАТА (АНКЕТА)

Традицијата продолжува и екипата на 24Ракомет и годинава ви овозможува во секое коло да гласате за најдобрите ракометари по коло во есенскиот дел од сезоната.

На крајот од сезоната повторно ќе ја избереме иделната седморка, а во меѓувреме за секое коло ќе ви дадеме можност да го изберете најдобриот играч во идеалниот тим што го предлага тимот на 24Ракомет.

Ние ги одбравме најдобрите седум. Со помош на вашите гласови ќе го одбереме ракометарот кој ќе биде МВП на 3 коло од суперлигашката конкуренција. Едноставно, гласајте за ракометарот за кој сметате дека бил меѓу најдобрите и го одбележал ова коло.

Meѓу номинираните за ова коло има по еден ракометар од Вардар, Еурофарм Пелистер, Бутел Скопје, Тиквеш, Охрид, Прилеп и Аеродром.

За МВП на колото ќе можете да гласате до недела до 12 часот.

Супер лига, 3. коло, резултати:

Група А

КУМАНОВО – ОХРИД 20-35 (ИЗВЕШТАЈ)
ТИКВЕШ – СТРУГА 27-22 (ИЗВЕШТАЈ)
АЛКАЛОИД – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 42-29 (ИЗВЕШТАЈ)
СКОПЈЕ – АЕРОДРОМ 33-36 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1АЛКАЛОИД14131040
2ОХРИД14110333
3ТИКВЕШ14110333
4СТРУГА1470721
5ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21460818
6АЕРОДРОМ1441913
7КУМАНОВО1412115
8СКОПЈЕ1402122

Група Б

МУЛТИ ЕСЕНС – БУТЕЛ СКОПЈЕ 28-33 (ИЗВЕШТАЈ)
ГОЛДЕН АРТ – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21-38 (ИЗВЕШТАЈ)
ПРИЛЕП – ВАРДАР НЕГОТИНО 30-22 (ИЗВЕШТАЈ)
ВАРДАР – ПРОЛЕТ 31-20 (ИЗВЕШТАЈ)

ПозЕкипаНПРЛБ
1ВАРДАР 196114130139
2ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14130139
3БУТЕЛ1480624
4ПРОЛЕТ1471622
5ГОЛДЕН АРТ1452717
6ПРИЛЕП14311010
7МУЛТИЕСЕНС1430119
8ВАРДАР НЕГОТИНО1420126

СПОРЕД ВАС КОЈ Е НАЈКОРИСЕН РАКОМЕТАР НА 3.КОЛО ВО СУПЕР ЛИГА?

Димитар Ѓеоргиевски - среден бек - Бутел Скопје
36.22%
Наум Костов - десно крило - Аеродром
32.73%
Стефан Петриќ - лев бек - Вардар
19.81%
Владимир Бојаниќ - пивот - Охрид
3.81%
Мирко Мајиќ - лево крило - Тиквеш
3.45%
Калифа Гедбан - голман - Еурофарм Пелистер
2.72%
Пеце Рајатовски - десен бек - Прилеп
1.27%

ИДЕАЛЕН ТИМ НА 3. КОЛО ОД СУПЕРЛИГА

Голман: Калифа Гедбан (Еурофарм Пелистер ) – Aлжирецот бранеше едно полувреме против Голден Арт, но забележа девет одбрани.

Лево крило: Мирко Мајиќ (Тиквеш) – Црногорскиот интернационалец беше меѓу најдобрите на теренот против Струга.

Лев бек: Стефан Петриќ (Вардар) – Српскиот лев бек со седум гола беше најефикасен во победата над Пролет.

Среден бек: Димитар Ѓоргиевски (Бутел Скопје) – Средниот бек игра во одлична форма и даде шест гола во првата победа оваа сезона.

Десен бек: Пеце Рајатовски (Прилеп) – Поранешниот младински репрезентативец беше меѓу најдобрите во триумфот над неготинци.

Десно крило: Наум Костов (Аеродром) – Охриѓанецот погодуваше и од пенали и од игра и даде 12 гола во втората победа на новиот суперлигаш.

Пивот: Владимир Бојаниќ (Охрид) – Србинот даде четири гола во првиот дел кога Охрид ја правеше предноста, но си ја одработи и задачата во одбрана.