Свет

„Црвено-црните“ се светски бренд: Запознајте го Вардар Мексико од Монтереј! (ФОТО)

Познато е дека за европскиот шампион Вардар одамна се слуша надалеку во светот, ама уште повеќе македонскиот тим го запознаа и во Јужна Америка, кога во Мексико беше формиран тимот Вардар Мексико.  Клубот ги...

Новитет на Мундијалите: На клупата ќе има место за петто официјално лице

Од 2021 година на Светските првенства ќе биде воведена опцијата репрезентациите да имаат петти член на клупата. Ова ќе биде наменето за секоја екипа на натпреварите да има специјален тренер за голманите. Претседателот на тренерската...

Квалификации за ОИ: Европските селекции на чекор до Токио

На 20 март следната година треба да бидат одиграни првите натпревари од квалификациите за Олимписките игри во Токио во женска конкуренција. Вкупно 12 селекции од целиот свет (најмногу од Европа) ќе се борат за...

Се огласија и сестрите Бонавентура: Имавме одличен поглед, одлуката е според прописите

Одлуката на судиите од Франција, сестрите Бонавентура која донесе практично и одлука за победникот на средбата меѓу Холандија и Шпанија во финалето од Светското првенство и понатаму ја бранува ракометната јавност. Откако денеска ИХФ ги...

Радичевиќ искрена: Местото во идеалниот тим би го заменила за медал

Селекцијата на Црна Гора го освои петтото место на Мундијалот во Јапонија, стигна до главната цел, пласман во квалификациите за Олимписките игри, а најголем адут на селекторот Пер Јохансон, беше некогашната вардарка, Јованка Радичевиќ. Едно...

Се огласија од ИХФ: Бонавентура не згрешија со одлуката во последните секунди!

Многу внимание привлече одлуката на арбитрите од Франција, сестрите Бонавентура, во финалниот натпревар од Светското првенство во Јапонија меѓу Шпанија и Холандија. Според многу ракометни експерти неправилна одлука, според некои не. Се огласија и...

Им го подарија ли сестрите Бонавентура светското злато на Холанѓанките? (ВИДЕО)

Селекцијата на Холандија славеше со 29-30 против Шпанија во финалето на Мундијалот во Јапонија и за првпат во својата историја стигна до светска титула. Сепак црна дамка на прекрасниот натпревар, по којзнае кој пат...

Две поранешни крила на Вардар во идеалниот тим на Мундијалот (ФОТО)

Нов светски владател е репрезентацијата на Холандија која славеше во финалето на Мундијалот во Јапонија против селекцијата на Шпанија со 29-30. Светската ракометна федерација по финалниот напревар го објави идеалниот тим, а во него имаше...

ДРАМА во финалето на Мундијалот: Холандија со гол во последната секунда стана светски шампион!

Репрезентацијата на Холандија за првпат во својата историја стана светски првак. Иако дојдоа како фаворити од позадина, сепак тоа не им пречеше да ја освојат титулата. Имаа и подеми и падови, но на крај...

Дојдоа по злато, ама ќе мора да се задоволат со бронза – Русија трета...

Иако дојдоа како прв фаворит за златниот медал и во групната и во главната фаза имаа само убедливи победи, сепак само еден пораз од Холандија во полуфиналето, беше доволен Русија да не се најде...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ