Свет

Унгарија прва се чекираше за Токио, заврши олимпискиот сон на Србинките

Репрезентацијата на Унгарија ја совлада Србија со 31:23 во квалификациите и си обезбеди место на Летните Олимписки игри во Токио. Иако пред стартот, Србинките најавуваа добра игра и изненадување, Унгарките им ги урнаа сите...

Швеѓанките водеа со три гола на 80 секунди до крајот, на крајот Шпанија се...

Репрезентациите на Шпанија и Шведска одиграа квалитетен натпревар во втората квалификациска група за Олимписките игри во Токио и во израмнета борба до самиот крај немаше победник, а резултатот на семафорот беше 28:28. Шведска и Шпанија...

Црногорски шок за Норвешка, Русија на чекор до место на Олимпијада

Ракометарките на Црна Гора имаа одлично издание во квалификациите за Олимписките игри во Токио и во групата 3 која што се игра во Подгорица ја совладаа репрезентаицјата на Норвешка со 28:23. Црногорките одиграа максимално квалитетно...

Унгарија со моќен старт во квалификациите за Олимписките игри

Селекцијата на Унгарија со победа ги стартуваше квалификациите за обезбедување место на Летните Олимписки игри во Токио. Унгарките беа убедливи и без никакви проблеми триумфираа против Казахстан со резултат 46:19. Репрезентативките на Казахстан го имаа...

Литванија ослабена во Скопје

Репрезентацијата на Литванија во Скопје пристигна со подмладен состав и само со две ракометарки кои настапуваат надвор од границите на земјата за претстојниот квалификациски турнир за пласман на Светско првенство во Шпанија. Репрезентативниот состав на...

Нора Мерк ќе биде во ростерот на Норвешка само за да изведува пенали!

Репрезентацијата на Норвешка во Подгорица ќе игра квалификациски натпревари за обезбедување место на Летните Олимписки игри во Токио. Во составот на Норвешка ќе биде искусната репрезентативка, Нора Мерк. Ракометарката на Вајперс Кристијансад поради повреда нема...
video

Црна Гора ослабена во битката за Токио, една ракометарка позитивна на Ковид

Црногорките ќе бидат ослабени во квалификациските натпревари за пласман на Олимписките игри во Токио. Една од главните ракометарки, Јелена Деспотовиќ е позитивна на Kовид-19 и поради тоа нема да може да настапи на квалификацискиот...

Исланд веќе oдржа тренинг во Скопје, но пристигна без најдобрата ракометарка (ФОТО)

Репрезентацијата на Исланд денеска пристигна во Скопје и ќе има неколку дена адаптација пред главните настапи во рамките од претстојниот квалификациски турнир за пласман на Светското првенство во Шпанија. Селекцијата предводена од Арнар Петурсон ќе...

Има криза – нема пари, нема ниту квалификации за Олимпијада

Женската репрезентација на Сенегал се повлече од квалификацискиот турнир за настап за Олимписките игри во Токио поради економската криза која владее во африканската земја. Во официјалното соопштение на Министерството за спорт на Сенегал беше истакнато...

Стрелецот на голот вреден Олимпијада го имаше тетовирано ликот на Кинтана на шутерската рака...

Португалија со голем пресврт славеше над Франција со 29-28 и обезбеди место на Олимписките игри во Токио. Јунак на Португалците беше Руи Силва, кој го искористи подарокот од Французите и го постигна победничкиот гол во...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ