Свет

Се „мести“ и во ракометот, федерацијата суспендира дел од актерите во сомнителниот натпревар!

Неколку ирански медиуми пренесуваат дека натпреварот помеѓу Фолад Мобарак Сепахан и Фаразбам Дехдашт Каиез во последното коло од групата Б во Премиер лигата има силни сомнежи дека бил наместен. Фолад Мобарак веќе имаше обезбедено пласман...

„Намерно губеа натпревари за да играат во полесна квалификациска група“

Селекторот на женската репрезентација на Норвешка, Торир Хергеирсон за данската телевизија „ТВ2“ изјави дека во иднина не треба да се играат квалификации за настап на Олимписките игри. Искусниот селектор на Норвешка откри дека за време...

Ќе биде жешко на Олимпијадата во Токио, секој ден полн со ракомет

Вообичаено за Олимписките игри и на овие кои следуваат во текот на летото во Токио ќе се игра секој ден на ракометниот турнир. Практично ракометарите и ракометрките ќе имаат натпревар секој втор ден што...

Познати групите за ОИ: Франција против Шпанија и Германија, светскиот првак против домаќинот (ФОТО)

Денеска во седиштетото на Светската ракометна федерација беше извршена ждрепката за групите на Олимписките игри во Токио. На машкиот турнир ќе гледаме интересни натпревари, а во групата А се најдоа Франција, Норвешка, Шпанија, Германија, како...

Има 76 години, а се уште е активна на ракометните терени (ФОТО)

Иако ракометарите и ракометарките, својата кариера најчесто ја завршуваат до 40 години, сепак Жозефин Меркамп докажа дека може да се игра ракомет и во осмата деценија од својот живот. Со своите 76 години влезе во...

Познати шеширите пред ждрепката за групите на Олимписки игри

По комплетирањето на квалификациските турнири во женска конкуренција за пласман на Олимписките игри во Токио, Светската ракометна федерација ги објави шеширите за претстојната ждрепка. На женскиот турнир од претходно беа пласирани светскиот првак Холандија, домаќинот...

Србинките победија за спасување на честа, Шпанија триумфално тргна кон Токио

Шпанија во последниот квалификациски натпревар рутински и без многу замор триумфираше против Аргентина со резултат 31:16. Со победата над Аргентина, Шпанките го потврдија пласманот на Летните Олимписки игри во Токио. Со комбиниран состав од првата...

Црна Гора и со пораз оди на Олимпијада, со себе ја „повлече“ и Норвешка

Репрезентацијата на Црна Гора обезбеди место на Олимписките игри во Токио, иако загуби од Романија со 25-28 во последниот натпревар од квалификациите. Клучен за Црна Гора се покажа триумфот над Норвешка во првиот меч,...

Норвешка ја победи Романија, но ќе чека услуга од Црна Гора за да оди...

Репрезентацијата на Норвешка е на чекор да обезбеди место на Летните Олимписки игри во Токио откако славеше во дуелот против Романија со резултат 29:24 во квалификациската група во Подгорица. Романките пружија солиден отпор во првото...

Шведска убедлива против Аргентина, „извади“ билет за Токио

Во квалификациите за настап на Летните Олимписки игри во Токио, Шведска дојде до лесна победа против Аргентина со резултат 34:21 од првата квалификациска група. По ремито со Шпанија и денешната победа над Аргентина, Швеѓанките...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ