Прва лига

Радовиш ќе игра бараж за Супер лига!

Ракометарите на Радовиш ќе имаат шанса по една сезона во прволигашката конкуренција да се вратат назад во елитата. Избраниците на Александар Долдуров и Спасе Ѓорѓиев освоија златен бод на гостувањето кај Драчево, 35-35 и...

Салиу и Тасески постигнаа 21 гол, Јехона ги освои бодовите кај Шампион

Тимот на Јехона славеше на претпоследниот натпревар во прволигашкиот плеј-оф за оваа сезона на гости кај Шампион со 38-34. Tворци на победата на тимот од Гостивар беа Адис Салиу и Мојсе Тасески, кои постигнаа 11,...

Илиев даде 15 гола, Бисинов подобар од Младост Богданци

Тимот на Бисинов, кој во следната сезона ќе игра во Супер лигата, во натпревар од претпоследното коло од прволигашкиот плеј-оф на домашен терен беше подобар од Младост Богданци. Амбициозниот тим од Велес иако уште од...

Тренерите од Македонија по лиценци во Охрид, на семинарот ќе предаваат Стрезовски, Ѓукиќ, Начевски…

На 15 и 16 јуни во салата „Билјанини Извори“ во Охрид, под организација на Здружението на ракометни тренери на Македонија ќе се одржи семинар на ракометни тренери. Овој семинар има задолжителен карактер и сите тренери...

Овче Поле прв низ целта во прволигашкиот плеј-аут

Тимот на Овче Поле го победи составот на Астраион со 33-24 во натпреварот од 12 рунда во прволигашкиот плеј-аут. Со новите три бода и со поразот на Партизан Гевгелија кај Текстилец, Овче Поле со 26...

Стефаноски погоди 17 пати, Кичево одработи рутински против Борец

Ракометарите на Кичево одработија рутински против Борец и славеа со 46-32 во натпревар од 12 рунда од прволигашкиот плеј-аут. Домашниот тим беше предводен од Стефан Стефаноски кој погоди 17 пати, а Мартин Бурчески имаше девет...

Бисинов со триумф во Автокоманда остана перфектен во прволигашкиот плеј-оф

Новиот суперлигаш од следната натпреварувачка сезона, тимот на Бисинов, останува на 100% учинок во прволигашкиот плеј-оф. Тимот од Велес на гостувањето во Автокоманда кај Металург РА славеше со 36:34 (24:20) во натпревар од 12. коло. Домаќинот...

Миланов е херојот – одбрани пенал во последната секунда и донесе победа за Текстилец

Ракометарите на Текстилец славеа против Партизан Гевгелија со 27-26 во 12 рунда од прволигашкиот плеј-аут. Херој на домашните беше голманот Роберт Миланов, кој одбрани пенал на Лисичков по истекот на времето. Иако гевгеличани водеа со...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не дозволи да има никакво изненадување и во натпревар од 12. коло од прволигашкиот плеј-оф триумфираше над Шампион. Домаќините со подобрата игра во вторите 30 минути обезбедија победа,...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според очекувањата против Јехона од Гостивар и дојде до нова победа во прволигашкиот плеј-оф. Радовиш во рамки од 12. коло над Јехона триумфираше со 48:24 (25:10) и со...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ