Прва лига

Аеродром ја продолжи соработката со Маркудов, Куртановиќ и Лефковски

Тимовите на Аеродром и Вардар Неготино, во новата сезона од Првата лига ќе бидат главните фаворити за врвот и место во Суперлигата или во баражот. Аеродромци веќе почнаа со склопување на играчкиот мозаик за новата...

Нов клуб се раѓа и дама ќе биде тренер на машки сениорски тим

Следната сезона ќе биде прва за новиот клуб на ракометната сцена во Македонија, кој би требало да го носи името „Скопје“. Клубот треба да почне да се натпреварува во Прва лига и тоа со...

Таму некогаш се играа дуели од Лигата на шампионите: Салата во Ресен доби нов...

Спортската сала „Зоран Стојановски” во Ресен, која е дома на ракометниот клуб Преспа, доби модерен и нов изглед. Во салата во која своевремено првакот Преспа Јафа Промет играше натпревари од Лигата на шампионите, а играше...

Клубовите добија рок од РФМ – мора да се пријават до 30 јуни за...

Ракометната федерација на Македонија на последната онлајн седница на Управниот Одбор пред десетина дена, донесе неколку одлуки. Покрај веќе познатите за поништување на сезоната и прифаќање на предлогот за новиот систем на натпреварување следната сезона...

Милошевски: Нема услови за играње ракомет, се чека потврда од УО дека ќе нема...

Во текот на вчерашниот ден се одржа конференција во која партиципираа генералните секретари на одбојкарската, фубдалската, кошаркарската и ракометната федерација, како и генералот секретар на МОК. Темата беше „Спортот во услови на коронавирус“, а генералниот...

Кои 16 екипи ќе играат во Суперлигата? Тиквеш и Прилеп – повратници, деби за...

Ракометната федерација на Македонија ги извести сите клубови за прекин на сезоната во сите конкуренции, и упати предлог до нив за изгледот на Суперлигата во следните две сезони. Елитната машка лига во нашата држава би...

КЛ 7 стана Голден Арт КЛ7 и ги потврди суперлигашките амбиции

Екипата на КЛ 7 која пред прекинот на првенството поради ситуацијата со коронавирусот се наоѓаше на 2. позиција во Групата 2 од Првата машка лига и го имаше обезбедено местото во пеј-оф групата во...

Нема ракомет во Македонија ниту во мај: РФМ ги одложи сите лиги на неодредено...

Проценките на македонските епидемиолози е дека заразата со коронавирусот во Македонија ќе го има својот врв за околу еден месец од сега, кон крајот на април. Министерот за здравство Венко Филипче ја потврди таа информација...

Пикот на коронавирусот за еден месец, нема ракомет во Македонија до крајот на април?!

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција во медиа центарот на Владата, најави дека очекува во земјава да има околу 2.000 заболени од коронавирусот и за месец дена да биде пикот на болеста. Сепак...

Екипата на КЛ 7 ја остави Преспа без шанси за плеј-оф

Ракометарите на КЛ 7 дојдоа до нова победа во Првата машка лига со 20:19 против Преспа и само го потврдија 2. место во Групата 2, со оглед на тоа што плеј-офот го имаат уште...

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ