Прва лига

Прва машка лига, Група 2: Три екипи сигурни, три се борат за уште едно...

Во Групата 2 од Првата машка лига има уште едно слободно место за пласман во плеј-офот. Составите на ГРК Тиквеш, КЛ 7 и Младост Богданци дефинитивно имаат место во разигрувањето за пласман во Супер лигата,...

Прва машка лига, Група 1: Четири екипи заверија плеј-оф

На две кола до крајот на првиот дел од сезоната во Групата 1 од Првата машка лига веќе нема дилеми кои четири екипи ќе играат во плеј-офот. Според бројот на бодовите јасно е дека екипите...

Прилеп водеше со пет голови, но на крајот се спасуваше против Вардар Неготино

Ракометарите на Прилеп го потврдија место во плеј-офот на Првата лига на две кола до крајот на регуларниот дел од групата 1. Прилепчани славеа против Вардар Неготино со минимални 33-32, во натпревар во кој во...

Важни бодови за Јуниор Кисела Вода, плеј-офот е веќе на дофат

Екипата на Јуниор Кисела Вода дојде до победа од 34:18 на гостувањето кај сè подобриот тим на РК Алушовски. Ракометарите на Јуниор Кисела Вода имаа тешко отворање на средбата. Тимот на РК Алушовски го доби...

Нема шега со Астраион, победнички и во Штип

Лидерот во Групата 1 од Првата машка лига и веќе патник во плеј-офот, Астраион од Струмица продолжува со одличните игри, а новата победа беше обезбедена против составот на Текстилец со 33:23. Гостите тргнаа одлично од...

Прва машка лига: Дербито се игра во Прилеп, бодовите се повеќе од потребни

Во последното коло на домашна сцена за 2019 година се среќаваат тимовите од Групата 1 во Првата машка лига. Се работи за 16. коло во кое се очекува да падне одлука за уште некој...

Текстилец играше само со осум ракометари – Вардар Неготино лесно го освои Штип

Ракометарите на Вардар Неготино забележаа убедлива победа на гостувањето кај штипски Текстилец со 22-31. Во натпревар од 14 коло во групата 1 на Првата лига, неготинци по првиот дел водеа со 11-15, но во второто...

РК Алушовски во сè подобра форма, го запреа Куманово на патот кон плеј-офот

Со сигурна игра од почетокот на средбата и држењето на ритамот до крајот ракометарите на РК Алушовски дојдоа до третата победа во деби сезоната од Првата машка лига надигрувајќи го Куманово со 29:24. Тимот на...

Астраион со победа во Скопје го потврди пласманот во плеј-оф

Во интересен натпревар со постојана резултатска тензија и пресврти екипата на Астраион се избори за три бода на гостувањето во Скопје кај тимот на Јуниор Кисела Вода и успеа да го зацврсти првото место...

Неизвесност на Преспа-Борец, нијанси одлучија за победникот

Составот на Борец останува на дното во Групата 2 во Првата машка лига со само три бода откако претрпе нов пораз овој пат на гостувањето на Преспа. Тимот од Ресен славеше со 21:19 и...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ