Куп

Дамите во битка за пласман на Ф4

Екипите кои се дел од Супер женската лига денеска ги имаат првите средби од годинешниот куп кој ќе треба да ги даде имињата на осумте состави кои утре ќе се борат за четирите места...

КАЛЕНДАР ЗА МАРТ: Македонија против светскиот првак, Вардар и Еурофарм Пелистер на големо дерби…

Во месец март ќе има многу настани кои ќе го привлечат вниманието на љубителите на ракометот во нашата земја. Тука се квалификациските натпревари на машката репрезентација против светскиот првак Данска за пласман на ЕП, како...

Дали знаете кои се рекордерите во македонскиот ракомет – на еден натпревар постигнале 31...

Несекојдневното достигнување на левото крило на Бутел Скопје, Марко Божиновски, кој на куп средбата против Кичево даде 21 погодок, не натера да се потсетиме на рекордерите по број на голови на еден натпревар одигран...

Куп на Македонија: Суперлигашите безмилосни, сите завршија во осминафинале

Во првата рунда од Купот на Македонија во која суперлигашите играа против прволигашите на сите 16 дуели победија составите кои се дел од посилната лига. Со вчерашното комплетирање на средбите стана познато кои тимови одат...

Кофиловски даде 13 гола, Металург лесно го мина Куманово

Ракометарите на Металург остварија рутинска победа против Куманово со 36:26 во натпревар од осминафиналната рунда од Купот на Македонија. Иако металурзите настапија со 12 играчи во ростерот немаа проблем против прволигашот. Металруг имаше силен старт...

Скопје скапо ја „продаде“ кожата во Богданци

Тимот на Младост Богданци се пласираше во четвртфиналната рунда од Купот на Македонија, откако на свој терен со голема мака го совлада составот на Скопје со еден гол разлика, 29-28. Младите избраници на Будимир и...

Струмичани убедливи против Македонија Ѓорче Петров

Ракометарите на Астраион без многу проблеми триумфираа против прволигашот Македонија Ѓорче Петров со убедливи 31:19 во осминафиналето од Купот на Македонија и обезбедија пласман во четвртфиналните натпревари. Гостите од Ѓорче Петров имаа сили само за...

Еурофарм Пелистер немаше милост за Вардар Неготино – битолчани постигнаа 45 погодоци

Ракометарите на Еурофарм Пелистер во денешниот елиминациски натпревар од Купот на Македонија остварија лесна победа со резултат 45:11 над прволигашот Вардар Неготино. Избраниците на Жељко Бабиќ имаа лесен тренинг и со комбиниран состав во текот...

Радовиш преку Металург РА до четвртфинале на Купот

Екипата на Радовиш успеа да слави против Металург РА со 30:25 во елиминациските натпревари од Купот на Македонија. Младиот состав на Металург РА добро се држеше во почетните минути иако заостануваше два голa. Избраниците на...

Делчево Вардар издржа 15 минути, потоа Охрид доминираше

Ракометарите на Охрид одработија натпревар во Купот на Македонија во кој очекувано дојдоа до висока победа од 45:12 против Делчево Вардар. Кој оди понатаму од овој двобој беше јасно после првото полувреме. Домашните поведоа со...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ