МАКЕДОНИЈА

Стокхолм е нивната судбина: По 18 години Начевски повторно во Шведска испишуваат семејна историја

За некого можеби изненадување, за други само потврда на нивниот квалитет, но интересно е дека Стокхолм е местото каде што семејството Начевски пред 18 години исто така првпат доби медал за делење на правдата...

Начевски и Николов до крај во Стокхолм, в недела ќе го судат финалето

Најдобрите македонски судии, Ѓорѓи Начевски и Славе Николов добија големо признание на Европското првенство откако денеска ја дознаа најубавата вест, а таа е дека в недела од 16:30 часот ќе го судат финалето. Ова е...

Интервју со Александар Царчев: Македонија има голманска иднина, имаме наследници за Борко и Никола

Еден од ретките тренери во Македонија кои се специјализираа за работа со голманите, Александар Царчев е дел и од репрезентацијата на Македонија и на ова Европско првенство. Тој беше во стручниот штаб и на...
video

Македонија во една категорија (сè) уште е прва на Европското првенство! (ФОТО)

Машката репрезентација на Македонија одамна го заврши настапот на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, кое влегува во самата завршница кога ќе се делат медалите. Иако на крајот Македонија се пласира на 15-то место...

Македонија ќе игра еден бараж за Мундијалот во Египет!

Иако во изминатиот период беше најавено дека македонската машка репрезентација ќе има две пречки до Мундијалот во Египет, сепак се чини дека победата над Украина во првата фаза на ЕП, има голема вредност и...

Начевски и Николов ќе бидат „главни“ на соседската пресметка на ЕП

Најдобрите македонски арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски, по натпреварите во Малме, веќе се во Виена, каде што ќе судат уште најмалку еден дуел од главната рунда на Европското првенство во Австрија, Норвешка и...

Начевски и Николов ќе им делат правда на Словенија и Исланд

Европската ракометна федерација ги делегираше арбитрите за денешните три натпревари од главната рунда во групата 2 на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка. Најдобрите македонски судии ќе делат правда на дербито во „Малме Арена“...

Играчите на Вардар и Еурофарм Пелистер порано дома, завршија со настапите на ЕП

Ракометарите кои настапуваат во екипите на Вардар и на Еурофарм Пелистер завршија со настапите на Европското првенство во првата фаза. Вкупно 16 играчи во седум различни репрезентации ќе можат порано да се приклучат на...

Еуро2020: Заврши првата фаза, 12 селекции си заминаа дома

Со натпреварот одигран синоќа меѓу Русија и Данска финишираше првиот круг на Европското првенство. Вкупно 12 репрезентации се преселија во вториот круг, додека 12 си заминуваат дома и нема да имаат повеќе натпревари на овој...

Данците се одјавија со победа и ја пратија Русија во бараж за СП во...

Репрезентацијата на Данска успеа да стигне до победа во последниот меч од првата фаза на Европското првенство, па ракометарите на оваа селекција си заминуваат од шампионатот со триумф од 31:28 над Русија. И двете репрезентации...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ