ХРВАТСКА

Карачиќ: Ако сакате љубезни луѓе, добра храна и пијачка – дојдете во Македонија и...

Некогашниот член на Вардар, а сегашен на полскиот Келце - Игор Карачиќ, е во одлична форма на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска. Средниот бек е еден од главните адути на селекторот Лино...

Штрлек: Одлуката да не играм за репрезентацијата е само моја!

Селекцијата на Хрватска обезбеди место во полуфиналето на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, иако до крајот на главната рунда има уште две кола. Лино Червар на овој собир не смета на левото...

Червар: На 13 шампионати со Хрватска обезбедив десет полуфиналиња

Селекторот на Хрватска, Лино Червар уште еднаш успеа да се најде во полуфинале на големо натпреварување со оваа репрезентација со што продолжи со одличните игри. Червар веќе ја однесе репрезентацијата во полуфиналето на ова Европско...

Червар не го повика за ЕП, но Штрлек има причина за радост (ФОТО)

Додека Хрватска се радуваше по победата над Германија во „Штадхале Арена“, еден поранешен репрезентативец имаше и друга причина за радост. Левото крило на Веспрем, Мануел Штрлек кој не беше повикан од Лино Червар за настап...

ЕУРО2020: Хрватска и Шпанија во полуфинале, останува битката за првото место

Откако вчера одработија добар дел од задачата на дуелите против Германија и Австрија селекциите на Хрватска и Шпанија се најдоа во полуфинале на Европското првенство. После ова им останаа уште по две средби и на...

Калеб се пошегува со хрватските ракометари: Знам дека сакате жени, ама сега на сите...

Хрватска славеше над Германија со 25-24 во второто коло од главната рунда на ЕП и обезбеди сигурно место во полуфиналето. Победничкиот гол беше дело на Игор Карачиќ на минута и пол до крајот, а потоа...

Карачиќ: Oвој триумф ме потсети на Вардар и на Лигата на шампионите!

Репрезентацијата на Хрватска по голема борба и голем пресврт славеше над Германија со минимални 25-24 во драматичен натпревар во „Штадхале Арена“. Со овој триумф избраниците на Лино Червар веќе го обезбедија местото во полуфиналето...

Шего: Не одбранив најдобро, но успеав да одбранам топка за победа

Голманот на Хрватска, Марин Шего немаше свој ден. Тој не бранеше како на претходните средби кога имаше двоцифрен број интервенции, но затоа последната од четирите одбрани беше на еден разлика и беше од зицер...

Червар: На полувреме им кажав дека не прифаќам пораз

Селекторот на Хрватска, Лино Червар после средбата против Германија има причина да биде задоволен. Успеа со своите ракометари да се избори за ново полуфинале така што сега може полека да готви тактика за натпреварите...

Циндриќ за 24Ракомет: Сè во животот се враќа, им вративме за лани

Еден од најдобрите играчи на ова првенство во репрезентацијата на Хрватска, Лука Циндриќ имаше добро издание. Постигна три гола, но во решавачките моменти одлично се снаоѓаше на теренот така што е еден од оние...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ