Европа

Проблеми за Червар и Хрватска – се повреди Лука Циндриќ!

Пред решавачкиот натпревар со Шпанија за првото место во групата 1 од главната рунда на Европското првенство, селекцијата на Хрватска би можела да остане без еден од главните играчи. Ракометарот на Барселона го пропушти последниот...

ДРАМА во Виена: Хрватска без најдобрите, едвај до победа над Чешка!

Селекцијата на Хрватска ја продолжи победничката серија на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, откако славеше потешко од очекувањата над Чешка со 22-21. Лино Червар се реши да го стартува мечот практично со втората...

Унгарија ќе ја предводат тренерите на најголемите ривали Ѓер и ФТЦ!

Тренерите на Ѓер и Ференцварош заеднички ќе го предводат националниот тим на Унгарија на квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Токио. Габор Дани и Габор Елек ќе го наследат на Ким Расмусен на селекторската позиција...

Карачиќ: Ако сакате љубезни луѓе, добра храна и пијачка – дојдете во Македонија и...

Некогашниот член на Вардар, а сегашен на полскиот Келце - Игор Карачиќ, е во одлична форма на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска. Средниот бек е еден од главните адути на селекторот Лино...

Штрлек: Одлуката да не играм за репрезентацијата е само моја!

Селекцијата на Хрватска обезбеди место во полуфиналето на Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, иако до крајот на главната рунда има уште две кола. Лино Червар на овој собир не смета на левото...

Начевски и Николов ќе бидат „главни“ на соседската пресметка на ЕП

Најдобрите македонски арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски, по натпреварите во Малме, веќе се во Виена, каде што ќе судат уште најмалку еден дуел од главната рунда на Европското првенство во Австрија, Норвешка и...

Се најде лекот и за сензацијата: Исланд ја запре Португалија во походот кон полуфинале!

По одличните партии во групната фаза од Европското првенство во Австрија, Норвешка и Шведска, селекцијата на Португалија беше запрена во походот кон полуфиналето на континенталниот собир. Португалците во претходното коло ја совладаа убедливо Шведска, но...

Некогашната најдобра млада ракометарка ќе го засили Мец

Словенечката репрезентативка и ракометарка на Подравка, Тјаша Станко од наредната сезона ќе настапува во француското првенство. Таа е најновото засилување за Мец на кој ќе се приклучи по завршувањето на сезонава. Тјаша Станко кариерата ја...

Червар не го повика за ЕП, но Штрлек има причина за радост (ФОТО)

Додека Хрватска се радуваше по победата над Германија во „Штадхале Арена“, еден поранешен репрезентативец имаше и друга причина за радост. Левото крило на Веспрем, Мануел Штрлек кој не беше повикан од Лино Червар за настап...

Калеб се пошегува со хрватските ракометари: Знам дека сакате жени, ама сега на сите...

Хрватска славеше над Германија со 25-24 во второто коло од главната рунда на ЕП и обезбеди сигурно место во полуфиналето. Победничкиот гол беше дело на Игор Карачиќ на минута и пол до крајот, а потоа...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

СЕДМЕРЕЦ

СИТЕ