Европа

Во Скопје навивачите се неверојатни, се чувствував како да играме пред полн фудбалски стадион!

Голманот на екипата на Кил, Дарио Квенштет во изјава за германски медиуми вели дека еден од најнезаборавните моменти во неговата кариера е настапот во Скопје. Тој го помети гостуваето во СЦ „Јане Сандански“ по навивањето...

„Понекогаш гледам некој трча, но каде – до срцев удар или до коронавирус?“

Евгениј Трефилов ги коментираше тренинзите на екипата на Кубан за време на карантинот заради коронавирусот. Според неговите зборови, легендарниот тренер е многу загрижен за моменталната ситуација. „Нема ништо нормално во оваа ситуација. Сите сали се...

Катарски репрезентативец ќе остане до крајот на кариерата во Нексе!

Вицешампионот на Хрватска продолжува со зацврстување на костурот на екипата. Нексе го продолжи договорот со пикерот кој е репрезентативец на Катар, Марио Томиќ до 2026 година. После продолжувањето на договорот Томиќ истакна дека сака кариерата...

Ако нема услови во јуни, Вардар би можел да игра во јули против ПИК...

Европската ракометна федерација пред десетина дена го објави новиот календар на натпревари за јуни и јули, кој предизвика лавина негативни реакции кај сите ракометар(к)и и ракометни работници. Ракометарите на Вардар ги чека тешка задача против...

Управата на Бундес лигата донесе важна одлука во корист на клубовите

Комисијата за лиценцирање на клубовите во Бундес лигата донесе одлука сите клубови од првата и втората лига да добијат лиценца за натпреварување за следната 2020/21 сезона. Екипите во Бундес лигата имаат обврска да исполнат одредени...

Лемго и помладиот Лемке потпишаа нов договор

Еден од покорпулентните ракометари во Бундес лигата, Јари Лемке (помладиот 23 годишен брат на Фин Лемке) доби нов договор и ја продолжи верноста кон тимот на Лемго зауште една сезона. Тој ќе игра во овој...

Голужа за инвазијата на шпански тренери: Ова е сериозен шамар за нас балканците!

Тренерот на словачкиот првак Татран Прешов, Славко Голужа, и во следната сезона ќе остане на клупата на овој тим, иако нема да игра во Лигата на шампионите, туку во Лигата на Европа. Голужа беше прашан...

Русите не играат, но планираат сезоната да ја завршат на терен

Меѓу последните кои ги прекинаа првенствата беа во Русите каде што останува уште да се доигра до добивањето на шампионите. Иако и таму има прекин на активностите, сосема извесно е дека ќе се чека на...

Кречмар: На 20 април ќе биде познато сè за Бундес лигата

Клубовите во Германија полека го очекуваат денот до кој беше предвидена паузата односно 22 април, а со оглед на развојот на настаните со коронавирусот тешко дека ќе може да се очекува да има натпревари. Легендата...

„Се чувствував како дел од мафијашка група што со полиција ја спроведуваат дома“

Клупската колешка на македонската репрезентативка Елена Ѓорѓиевска од Подравка, Дијана Мугоша, беше меѓу последните жители на Црна Гора што се вратија во татковината пред да бидат затворени границите поради борбата со коронавирусот. Таа патувала цел...

МАГАЗИН

СИТЕ

ПРВЕНСТВА

СИТЕ

ТРАНСФЕРИ

СИТЕ

ИНТЕРВЈУ

СИТЕ