Анакиевски и Лисичков го водеа Партизан до победа над Преспа Вардар

Екипата на Партизан од Гевгелија на свој терен славеше победа над Преспа Вардар со пет гола разлика, 30:25 (14:12), во натпревар од 8. коло од плеј-аут фазата во Првата лига.

За тимот од најјужниот град во Македонија ова беше 4-ти триумф во вториот дел од тековната сезона, односно во прволигашкиот плеј-аут.

Партизан со денешната победа го зголеми бодовното салдо, сега има 14 бодови и се уште е во игра за првата позиција на табелата.

Победничката екипа беше предводена од Никола Анакиевски со десет и Горан Лисичков со седум погодоци.

Во поразениот табор најефикасни со по шест погодоци беа Дамјан Фузевски и Мартин Мазниковски.