„Фуријата“ ја оддува Франција

Селекцијата на Шпанија ја оствари првата победа на Олимписките игри во Токио. По поразот од Шведска во првиот меч, избраничките на Карлос Вивер, забележаа триумф над Франција со 25-28.

Во првиот дел имаше грешки и голмански одбрани на двете страни, но Французинките први стигнаа до повисока предност, 8-5. Сепак таа беше анулирана од Шпанија, па на пауза се замина со 12-12.

Во второто полувреме по 13-14, „фуријата“ направи серија од три гола за 14-18 и таа предност не ја испушти до крајот. Заади намали на 18-20 на петнаесетина минути до крајот, но следуваше уште една серија од три гола на Шпанија за 18-23 и веќе беше направен клучниот чекор до триумф.

Се обиде Крумболц со тајм-аут да ги смири своите ракометарки, Фопа намали на 23-25, но потоа Заади промаши пенал и немаше веќе назад. Шпанките само рутински ја задржаа предноста за конечни 25-28.