Четири гола на Лазаров во победата на Нант над Сен Рафаел

Екипата на Кире Лазаров, Нант во француското првенство забележа нова победа во заостанатиот натпревар од 9. коло на гостувањето кај Ст. Рафаел со 28:26 после пресвртот кој беше направен во второто полувреме.

Домашниот тим имаше добар почеток и после десетина минути имаше водство од 7:3. До крајот на првиот дел Ст. Рафаел го контролираше натпреварот и резултатот, имаше и највисоки пет предност, а на паузата замина со водство од 13:10.

Нант беше во негатива до 45. минута од натпреварот, а откако го презема водството до крај успешно го сочува за нов триумф. Во завршницата гостите имаа и четири предност, а Сен Рафаел успеа само да го ублажи поразот во последните минути.

Кире Лазаров на овој натпревар постигна четири гола од кои два беа од седмерец, а уште четири играчи исто така погодија по четирипати Пешмалбек, Ривера, Мин и Монар. Нант останува на третата позиција на табелата зад ПСЖ и Монпелје.