Норвежанките како фурија – го наполнија голот на Јужна Кореја

Европскиот шампион Норвешка стартуваше со убедлива победа на Олимписките игри во Токио. Избраничките на Торир Хергеирсон триумфираа над незгодната селекција на Јужна Кореја со убедливи 12 голови разлика, 39-27.

Уште од стартот се виде дека ќе има игра на мачка и глушец кога Норвежанките поведоа со 9-1 и дадоа до знаење дека азиската селекција нема што да бара на овој меч. До крајот на полувремето беше 18-10.

Второто полувреме беше само формалност и европскиот првак успешно ги распредели силите. Не форсираше премногу, но и тоа беше доволно за убедлив стартен триумф со 12 погодоци, 39-27.

Кари Братсет Дале даде 11 погодоци, додека Вероника Кристијансен беше стрелец на седум гола, а голманката Солберг имаше 18 интервенции. Кај Јужна Кореја се истакна Сим со пет погодоци.