Мотор од минус пет до сигурна победа против Нексе

Ракометарите на Мотор Запорожје остварија нова победа во СЕХА лига натпреварувањето откако на домашен терен ја совладаа екипата на Нексе со 36:30 и после два порази повторно се вратија на победничките патеки со што го визираа првото место во Групата Б.

Хрватскиот тим имаше одлично прво полувреме, а во најголемиот дел беше во предност. Нексе рано стигна до предност од четири гола, за првпат во 10. минута кога Пешиќ погоди за 8:4. Мотор немаше вистинска против игра и во 15. минута Нексе стигна до највисоки пет позитива, 11:6.

До крајот на првиот дел украинскиот тим успеа да ја намали негативата, а во 28. минута дури стигна до израмнување кога беше 14:14. Сепак, гостите се изборија во завршните две минута да заминат на одмор со водство од два гола и на паузата имаа 17:15.

Прсвртот на Мотор почна веднаш на почетокот на второто полувреме. Со серија од 3:0 домашниот тим го презема водството и во продолжение постојано го зголемуваше. Веќе во 40. минута беше пет гола предност за Мотор, 25:20. До крај на натпреварот тимот од Запорожје го сочува водството и оствари сигурна победа.

Најефикасни во составот на Мотор беа Касаи и Минотски со по шест гола, а одличен на голот беше Мороз со 15 интервенции. Во тимот на Нексе се истакнаа Кевиќ со шест и Пешиќ со пет гола, додека Радовановиќ имаше девет одбрани.