Македонија има негатива од осум гола на полувреме со Холандија

Репрезентацијата на Македонија, која по пауза од десет години повторно игра на Европското првенство, во рамки од 2. коло од групата Ц на полувреме губи од Холандија со осум гола разлика, 17:9.

Избраничките на Пер Јохансон го отворија натпреварот со голот на Смитс за водство од 1:0, откако во воведниот дел и двете репрезентации не реализираа во неколку напади. Холандија во 5 минута имаше и 2:0, а првиот гол за Македонија во дуелот против ,,лалињата” го постигна кружниот напаѓач Сања Дабевска, која намали на 2:1. Холандија со четири брзи гола дојде до ,,плус пет” и водство 6:1.

Лошиот старт беше причина Савевски во 10 минута да побара тајм-аут, со цел неговите избранички да заиграат подобро во нападите и одбраната. Серијата од 4:0 на Холандија беше прекината со голот на Кипријановска за намалување на негативата на 6:2, а во 12 минута Ристовска реализираше за 6:3.

Поранешниот светски шампион кон средината на првото полувреме со три гола во низа зголеми на 9:3 и до крајот на првото полувреме имаше целосна контрола на резултатот. Средниот бек на Македонија, Моника Јанеска за момент намали на 9:4, но брзите холанѓанки за една минута постигнаа два гола и дојдоа до позитива од плус седум, 11:4.

Македонија на моменти покажуваше квалитет, се обидуваше да фати приклучок и по водството на Холандија од 12:5, ракометарките на Савевски за момент намалија на 12:7, но големиот број на технички грешки беа причина за убедливото водство на Холандија, која во последните десет минути од првото полувреме влезе со активен резултат од 13:7. До крајот на првиот дел немаше поголема промена на резултатот, македонската селекција бркаше негатива од пет-шест гола разлика, а по 30 минути игра резултатот беше 17:9 за ракометарките на Јохансон.