Еурофарм Пелистер 2 и со „резервистите“ беше пресилен за Шампион

Ракометарите на Еурофарм Пелистер 2 лесно ја минаа првата пречка во Купот на Македонија и со убедливиот триумф над прволигашот Шампион од 41:12 обезбедија пласман во осминафиналето од Купот.

Битолскиот тим на натпреварот против Шампион не настапи со неколку стандардни ракометари и шанса за поголема минутажа имаа помладите играчи.

Веќе во воведниот дел ,,фармацевтите” ја запишаа победата кога дојдоа до предност од 11:0 и рутински ја завршија задачата во првото полувреме, кое заврши во нивна корист, 20:6.

До крајот на натпреварот резултатот само се зголемуваше од минута во минута, во полза за домаќинот, за конечни 41:12.

Најефикасни во победничката екипа беа Самоил Ристевски со десет и Христијан Митревски со седум гола, додека три погодоци постигна новиот ракометар, црногорскиот интернационалец Мерис Бошњак. Кај Шампион се истакна Дамјан Миноски со шест погодоци.