📷 Андреа Лекиќ оперирана, ја чека пауза од ракометните терени

Една од најдобрите светски ракометарки, Андреа Лекиќ, доживеа тешка повреда на натпревар од унгарскиот шампионат.

Средниот бек на дуелот меѓу нејзиниот Ференцварош и Вашаш при еден шут доби удар во раката, по што мораше на клупа, бидејќи беше евидентно дека се работи за тешка повреда.

Подоцна е утврдено дека станува збор за скршеница на дланката на шутерската рака, а операција беше неизбежна.

За времето за опоравување нема никаква информација, но јасно е дека Лекиќ ќе биде надвор од комбинација за натпреварите што ќе решаваат дали Ференцварош ќе обезбеди место во нокаут-фазата од Лигата на шампионите.

Лекиќ пет сезони го носеше дресот на Вардар и со македонскиот клуб пет пати играше на завршниот турнир во Лигата на шампионите.