Чиста петка за Кузмановски, Хановер славеше кај Лемго

Екипата на Хановер каде што настапува Филип Кузмановски имаше тешко гостување кај Лемго во 13. коло од Бундес лигата. Хановер славеше важна победа од 31:33 и напредуваше неколку места на табелата.

Филип Кузмановски одигра одличен натпревар и беше стрелец на пет голови со што беше втор стрелец во својот тим. Исто така имаше и една асистенција и едно исклучување од две минути. Најефикасен беше Веит Маверс со седум гола.

Хановер добро започна и имаше почетно водство, потоа Лемго го сврте резултатот и имаше и три гола предност. Но до полувремето тимот на Кузмановски одигра квалитетно и замина на пауза со четири позитива, 14:18.

Во продолжението гостинскиот тим без многу проблеми ја потврди победата. Лемго го ублжи поразот во финишот но немаше сили да избегне пораз. Со овој триумф Хановер избега од опасната зона и се наоѓа на 14. позиција на табелата.