Четири екипи на максимум, борбата во Женската лига допрва ќе биде возбудлива

После три коплетирани кола во Супер женската лига четири екипи го имаат максималниот број на бодови, а тука е и составот на Шампион кој има шест поени, но веќе одработе едно коло во кое не играше натпревар.

Составите на Куманово, Вардар, Металург и Деспина имаат три победи од три натпревари така што со по девет бода се на врвот од табелата и допрва ќе треба да се види кој состав е во подобра форма односно кој има подобра подготвеност.

Шампион које дебитант на две средби забележа две победи, додека во 2. коло беше слободен. Ова е практично петте екипи кои имаат максимален број на бодови.

Најтежок распоред на почетокот имаше Чаир, кој во три кола имаше две дерби средби, па оттаму заостануа шест бода зад водечките.

СУПЕР ЖЕНСКА ЛИГА

РЕЗУЛТАТИ ОД 3. КОЛО

ШАМПИОН – КУЗМАН ВАРДАР               37:19 (ИЗВЕШТАЈ)

ПЕЛИСТЕР – ДЕСПИНА 17:26 (ИЗВЕШТАЈ)

ЧАИР – КУМАНОВО       25:34 (ИЗВЕШТАЈ)

СПАРТАК – ВАРДАР       27:33 (ИЗВЕШТАЈ)

ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – МЕТАЛУРГ       24:44 (ИЗВЕШТАЈ)

ГЕВГЕЛИЈА – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК            26:20 (ИЗВЕШТАЈ)

СТРУЖАНКА беше слободна

СЛЕДНО, 4. КОЛО (27.09.2020)

12:00ч

МЕТАЛУРГ – ШАМПИОН

15:00ч

ВАРДАР – ПЕЛИСТЕР 2012

15:30ч

СТРУЖАНКА – ГЕВГЕЛИЈА

18:00ч

КУМАНОВО – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

18:30ч

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК – СПАРТАК

19:30ч

ДЕСПИНА – ЧАИР

ПозЕкипаНПРЛБ
1КУМАНОВО770021
2ВАРДАР770021
3МЕТАЛУРГ650115
4ЧАИР750215
5СТРУЖАНКА631210
6ДЕСПИНА43019
7ГЕВГЕЛИЈА62137
8ШАМПИОН52036
9ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.72056
10СПАРТАК61053
11ПЕЛИСТЕР 201240040
12ЃОРЧЕ ПЕТРОВ50050
13КУЗМАН60060