ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Татран донесе играч од Куба, Татабања продолжи договори на четворица

  • Словачкиот шампион Татран Прешов продолжува да го реконструира тимот за наредната сезона, а најново засилување е кубанското лево крило кое четири сезони играше за португалската Хорта – Павел Кабаљеро Ернандез.
  • Унгарската Татабања иако имаше големи финансиски проблеми во текот на минатата сезона, сепак почнува со склопување на тимот за идната – нови договори потпишаа десниот бек Габор Анчин, Адам Јухас, Матијас Ѓери и Адријан Сипос.
  • Словачкиот голман на унгарскиот Чурго, Рок Запоншек, заминува од овој клуб и во следните две сезони ќе го брани голот на францускиот Сесон Рен, за кој веќе потпиша членот на Келце – Ромарик Гуијо.
  • Хрватскиот пикер Леон Вучко, кој последните три сезони ги бранеше боите на Татран Прешов од идната сезона ќе игра за францускиот второлигаш Стразбур.
  • Левото крило на Кристијанштад, Виктор Хален, заминува од овој клуб и од идната сезона ќе настапува за локалниот ривал Луги.
  • Францускиот Трембле ги продолжи договорите со голманот Патрис Аноне, пикерите Маруан Чуриеф и Михал Копчо, десните крила Педро Портела и Реида Резуки, како и средниот бек Хенрик Олсон.