Тиквеш не признава фаворити – И Бутел падна во Кавадарци

Екипата на Тиквеш дојде до многу важна победа откако во дербито на 14. коло во Супер машката лига го надигра Бутел Скопје со 29:25 и освои три бода.

Кавадарчани влегоа максимално мотивирано на овој дуел на кој беше јасно дека мора да се игра од почеток до крај во силен ритам и темпо во кое нема да се подзапира туку ќе се оди на сигурно.

Испитувањето на силите траеше дваесетина минути. Постојано имаше следење при кое ниту еден тим не успеа да дојде до предност за мирно продолжение. Израмнето беше до 9:9. Тиквеш поведуваше, но гостите успеваа да намалат. Сепак, при 9:9 со серија од три гола се случи главниот момент после кој веќе беше јасно дека нема да може да се направи ништо бидејќи Тиквеш тргна силно и дојде до убава предност за мирен одмор. На паузата беше 14:10.

Овие четири гола разлика од полувремето брзо станаа шест гола. Сигурната игра на домашните влијаеше и тоа носеше зголемување на водството. Кавадарчани имаа целосна контрола, а откако дојдоа на плус шест, 23:17 можеа да продолжат мирно и да го финишираат овој дуел.

Имаше голема борба, но гостите не можеа да следат. Домашните беа максимално расположени за игра и ги користеа сите шанси. Знаеја како во секој момент да дојдат до шанса за гол, па не беше никаков проблем. На десет минути до крајот поцрвене еден од главните во одбраната на Бутел, Кристијан Василевски после еден невнимателен старт над Симиќ, а тоа беше олеснување за Тиквеш.

Во завршницата само беше одработување на задачата за нова победа. Тиквеш имаше контрола, а Бутел Скопје иако намали тоа не беше доволно бидејќи дојде само до разликата од полувремето. Со новите бодови после победата од 29:25, Тиквеш успеа да остане на курсот за плеј-оф, а сега има и намалена разлика во однос на третопласираниот Бутел Скопје така што станува интересно.

10 декември 2021
29 - 25
Крај

Детали

Датум Време Лига Сезона Match Day Крај
10 декември 2021 20:28 REГУЛАРЕН ДЕЛ | ПЛЕЈ ОФ СУПЕРЛИГА 2021/2022 10.12.2021 60'

Место

СЦ „Јасмин“

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ТИКВЕШ 20141429Победа
БУТЕЛ1025Пораз

ТИКВЕШ 2014

# Играч Позиција Исклучување Голови
2Марио Гичевцентрален бек00
4Марко Трајковскипивот00
9Орданчо Лазовлево крило00
10Стефан Дрогришкилев бек11
11Евгениј Темелкоскидесно крило04
12Марјан Велковголман00
13Борче Соколовцентрален бек10
16Александар Стојаноскиголман00
18Никола Стефановиќпивот05
19Дејан Гошевскидесен бек03
24Дарко Кондевлево крило00
26Ристо Окардовпивот10
33Димитар Коцевлево крило02
34Страхиња Симиќцентрален бек05
77Јане Јанчевцентрален бек05
96Стефан Трпчевскидесен бек04
 Вкупно 329

БУТЕЛ

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Иван Андревски-00
6Јовица Младеновскилев бек04
7Томче Стојановскилев бек11
8Димитар Ѓеоргиевскицентрален бек03
10Марко Митевцентрален бек05
14Бојан Спасовскипивот00
15Златко Мојсоскидесно крило05
17Бојан Спасовскидесен бек00
20Саша Пуљизовиќ-00
28Градимир Чаневскиголман00
30Бојан Блажевскиголман00
33Владимир Јевтиќпивот13
34Кристијан Василевскипивот20
64Мирко Мајиќлево крило00
94Денис Тотдесен бек04
96Кристијан Давитковскидесен бек00
 Вкупно 425

Officials

Судии:Делегат:
НАЧЕВСКИ ЃОРЃИ
НИКОЛОВ СЛАВЕ
КАМИШЕВСКИ ДУШКО

СУПЕР МАШКА ЛИГА – ТАБЕЛА

ПозЕкипаНПРЛБ
1МЕТАЛУРГ22701515